Shell, Rus petrolünü boykot etme konusunda şimdiden geri adım attı

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 12. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana, Batılı alıcılar şiddete tepki olarak gönüllü bir ambargoya bağlılar ve yaptırımlar petrol endüstrisini vurmaya başladı.

1 Mart Salı günü Shell, Rus Gazprom ve Salym Petroleum firmalarıyla ilişkilerini kesmesi ve Nord Stream 2 doğal gaz boru hattındaki rolünü sona erdirmesi nedeniyle övgüyle karşılandı. Shell CEO’su Ben van Beurden o dönemde yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da Avrupa güvenliğini tehdit eden anlamsız bir askeri saldırganlık eyleminden kaynaklanan can kayıpları karşısında şok olduk.” dedi. “Çıkış kararımız, inançla aldığımız bir karardır.”

Bu durum bir haftadan az sürdü. Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, 4 Mart Cuma gününe kadar, petrol fiyatları için uluslararası ölçüt olan Rusya’nın Urals ham petrolü ile Brent ham petrolü arasında fiyat genişlerken, Shell varil başına 28,50 dolarlık rekor bir indirimle 100.000 metrik ton satın aldı.

Twitter’da Shell, pazarın durumuna atıfta bulunarak ve ham petrol tedariği için birkaç alternatif göstererek Rus petrolü satın almaya devam edeceğini doğruladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba hayal kırıklığını dile getirdi.

Bloomberg’e göre Shell’in Rus ham petrolünün satın alınması -şirketlerin ilişkileri kesmeye başlamasından bu yana ilk kez- piyasanın geri kalanına Rus petrolünün rekor bir indirimle satın alınmasının her türlü ahlaki yüz ifadesine değdiğinin sinyalini verebilir.

Petrol ambargosu geliyor olabilir

Şu ana kadar petrol ve doğal gaz, hükümetin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına dahil edilemedi. Ancak Pazar günü, ABD dışişleri bakanı Anthony Blinken, ABD’nin Avrupalı müttefiklerle “çok aktif tartışmalar” içinde olduğunu söyleyerek Rusya’ya tam bir petrol ambargosu olasılığını gündeme getirdi. Ambargo arzı daha da sıkılaştıracak, yüksek küresel petrol fiyatlarını daha da yukarı itecek ve Rusya’nın zaten hırpalanmış iç ekonomisine ağır bir darbe vuracak. İşgalden önceki yıllarda, petrol ve doğal gaz gelirleri Rusya’nın savaş kasalarını doldurmaya katkıda bulundu.

CNBC’nin haberine göre, ABD’de perakende gaz fiyatları şimdiden fırladı ve ulusal ortalamalar Pazar günü galon başına 4 dolara ulaşarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı..

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds