Şirket Yönetiminde Sadelik ve Basit Düşünmenin Gücü

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Apple’ın ürün yelpazesini hayal edin. Platin MacBook’lar. Gofret inceliğinde iPhone’lar. Ürün ne olursa olsun, şık, çekici ve Apple olarak anında tanınabilir. Her şeyden önce, güzel ve basit görünüyor.

Aslında, Apple’ın ürün tasarımı ve perakende mağazalarının yanı sıra yönetimin ekipleriyle nasıl ilişki kurduğuna bakarsanız, sadeliğin Apple’ın operasyonlarının merkezinde olduğunu göreceksiniz. Neden? Çünkü sadeliğin modern bir işletme için en güçlü araç olduğunu anlıyorlar. Tüketiciler bunu tercih ediyor. Çalışanlar buna bayılıyor. Ve bununla birlikte, yönetim bir şirketi şaşırtıcı yüksekliklere taşıyabilir.

Ancak basitlik zordur. Bir şirketin markasını damıtmak, departman karmaşıklığının katmanlarını kesmek veya bir ürün yelpazesini düzene sokmak için çalışmak gerekir. İyi haber şu ki, aşağıdaki bölüm sizin için gerekli araçları sağlayacak ve size iş dünyasındaki en zeki insanlardan bazılarının görüşlerini verecek.

Aşağıdaki yazıda şunları öğreneceksiniz:

  • Ben & Jerry’s’in karmaşık olanı nasıl basit hale getirdiğini;
  • Steve Jobs’un neden uygulamalı bir lider olduğu; ve
  • Komünist dönemden kalma bir meşrubatın Coca Cola ve Pepsi ile nasıl başarılı bir şekilde rekabet ettiği.

Basit Misyonların Gücü

İsteyebileceğiniz her şey sadece bir tık uzağınızda. Amazon, e-ticareti kitlelere ulaştırdığında dünyaya bunu söyledi. Ve böylece Amazon şirket misyonunu bulmuştu: “bir tık ötede”

Tüm şirketlerin net bir misyonu yoktur. Bir grup insana Hewlett Packard veya Dell’in neyi örnek aldığını düşündüklerini sorun ve muhtemelen yüzlerce farklı şey duyacaksınız. Büyük şirketler, kısmen, basit ve güçlü felsefelere sahip oldukları için öne çıkarlar.

Peki, bir şirket misyonu tam olarak nedir ve bir şirket misyonu geliştirmeye nasıl devam edebilirsiniz?

İşte anahtar mesaj: Tüm büyük şirketlerin, onları açıkça tanımlayan merkezi bir misyonu vardır.

Bir şirket misyonu, yaptığı her şeyin arkasındaki basit ve güçlü bir mantıktır. Bunu net bir şekilde ortaya koyarak, bir şirket gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırabilir ve gerçekte neyle ilgili olduğunun özüne inebilir.

Çok az şirket misyonu Apple’ınki kadar basit ve tutarlıdır. Steve Jobs, on bir yıllık bir sürgünden sonra 1997’de Apple’a döndüğünde, şirket düşüşe geçiyordu. Kısa bir süre içinde Jobs, şirketin sihrini geri getirmişti.

Bunu nasıl yaptı? Kontrolü geri almadan önce bile, o zamanki CEO Gil Amelio ile birlikte yaptığı bir sunumda yeni bir şirket misyonu formüle etti. Arkasındaki bir slaytta şu sözler vardı: “Misyon: müşterilerin yalnızca Apple’dan alabileceği alakalı, ilgi çekici çözümler sunmak.”

Ve bu, Apple’ın bugüne kadarki misyonudur. Jobs’un şirkete temel amacını veren açıklayıcı vizyonu olmasaydı, Apple sadece başka bir PC üreticisi olurdu. Bunun yerine, dünya çapında hayranlık uyandıran devrim niteliğinde bir tüketici elektroniği şirketidir.

Apple için bir diğer önemli dönüm noktası, şirketin Apple Store’u yaratmasıyla geldi. Bu, Apple’ın çalışanlarının davranışlarından mağazalarının görünümüne kadar misyonunu halka açık bir alanda göstermesi için bir fırsattı.

Apple Store’u geliştirmek için işe alınan Ron Johnson, Jobs’un temel misyonu üzerine inşa edildi. Perakende mağazaları için özel bir slogan yarattı: Yaşamları Zenginleştirin. Apple’ın amacı, kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanan ürünler tasarlamak olduğu gibi, Apple Store’ların amacı da gelen herkesin hayatını zenginleştirmekti. Bu nedenle müşteriler mağazada coşkulu bir hizmet bekleyebilirler ve yetenekli çalışanlar her zaman Genius Bar yardım masalarında gelişmiştir.

Bu, iyi tanımlanmış ve basit bir şirket misyonunun gücüdür.

Güçlü bir şirket kültürü, birleşmeye ve basitleştirmeye yardımcı olur.

Yeni bir iş için mülakata alındığınızı hayal edin. Potansiyel patronunuz size binayı gezdiriyor. Çeşitli eğlenceli ve aptal ekip oluşturma etkinliklerinde çalışanların fotoğraflarını gördüğünüz bir duvar ekranına doğru hareket ediyor. Gülüyor ve “Buralarda işleri böyle yapıyoruz” diyor.

Elde ettiği şey, şirketin kültürüdür. Bir işletmeyi olduğu gibi hissettiren şey budur. Ve sadece ekip oluşturma alıştırmalarından daha ileri gider – çalışanların birbirlerine nasıl davrandıklarından e-postaların yazılma şekline kadar her şeyi tanımlar.

Güçlü bir şirket kültürü, gerçekten başarılı bir işletmenin çok önemli bir bileşenidir.

Buradaki anahtar mesaj şudur: Güçlü bir şirket kültürü birleştirmeye ve basitleştirmeye yardımcı olur.

Başlangıç olarak, şirket kültürü, çalışanların şirkette işlerin nasıl yürüdüğünü hızlı bir şekilde bilmelerini sağlar. Amerikan çokuluslu sağlık-gıda zinciri olan Whole Foods’u ele alalım. Kültürleri, çalışanlarına gerçek bir amaç duygusu aşılar. Ve bu amaç, tüm gıdaların faydalarını, küçük bir w harfi ile bireyler, topluluklar ve dünya için sağlıklı olarak kutlamaktır. Whole Foods’ta çalışan insanlar bu amaç konusunda tutkulu olma eğilimindedir.

Alternatif olarak, güçlü bir kültür, çalışanlara bir şirket için uygun olmadıklarını söyleyebilir. Örneğin, 2012’de Apple, John Browett’i perakendeden sorumlu yeni kıdemli başkan yardımcısı olarak işe aldı. İngiliz perakende zinciri Dixons’ın eski CEO’suydu. Browett, Apple’ın tüm ahlakını en başından beri “anlamadı”. Browett, “yaşamları zenginleştirmek” yerine, kısa vadeli karları maksimize etmeye çalıştı – personeli işten çıkardı, çalışma saatlerini azalttı ve terfileri azalttı. Sadece şirket kültürüne uymadı. Dokuz ay içinde kapıdan çıktı.

Bir şirketin kültürü, çalışanlar için standart belirlemenin yanı sıra, farklı bir işgücünü de birleştirebilir. ABD merkezli büyük video oyunu tasarımcısı Electronic Arts’ın kültürü tam olarak bunu yaptı. Şirketin, video oyunu sanatçıları ve kodlayıcılar gibi doğal olarak birbirine yönelmeyen grupları birleştirmesi gerekiyordu. Electronic Arts’ın çözümü, herkesin aynı ekibin bir parçası olduğunu hissettiği ve aynı hedeflere doğru ilerlediği bir kültürü teşvik etmek olmuştur.

O halde güçlü bir kültür, basitleştirici harika bir araç olabilir: bir şirketi tek bir bayrak altında birleştirirken net ve tutarlı bir ilkeler dizisi oluşturmaya yardımcı olur.

Bir şirketin CEO’su sadeliğe ulaşmak için çok önemlidir.

İçeriğin devamını görüntülemek için Öğrenme Merkezi Üyeliği gereklidir. Üye iseniz lütfen giriş yapınız. Henüz üye değilseniz Dijital İşlem Merkezi üzerinden üyelik satın alarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.
Hesap Oluştur

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds

Kayıt Formu

Kayıt için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) Usul ve Esasları Uyarınca Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Müşteri Aydınlatma Metnin okunması ve kabul edilmesi gereklidir.