Bugün Bayram

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Nerede O Eski Bayramlar7 Gündem Satınalma Dergisi Bugün Bayram

Eski bayramlara dönersek neler söylenmez ki ?

Hatırladığım bayram günlerine şöyle bir göz atalım; bayram harçlığı…

Bayramda aile büyüklerimizin ellerini öpmeye giderdik ve büyüklerimizin de bizlere verdiği bayram harçlığı ile bayram bilançomuzu düzeltirdik. Laf aramızda kalsın; hangi aile büyümüz bayram harçlığını vermeyi ihmal etmiyorsa, dünün çocukları olan bizler de öncelikle onlara el öpmeye gidiyorduk Fizan’da da olsa.

Bayramda verilen küçük cep harçlıkları adeta çocuk için bir servet değerinde idi. Cep harçlığı alan çocuğun yaşadığı sevincini sizlere anlatmada zorlanabilirim. Çok seviniyorlardı.

Büyüklerimizden Çocuklara

Çocukların neler yaptıklarına dair yönlendirmeler kuşkusuz ki büyüklerin nasihatleri ile olmaktadır.

Dua GörselEn başta büyüklere ve yaşlılara karşı saygılı olmayı anlatırdı aile büyüklerimiz. Diğer taraftan bayramlarda ise bugün hak dünyasında olan aile bireylerinin mezarlarını ziyaret etmek, ruhuna Fatiha Suresi’ni okumak.

Dedeler, Torunlar ve Bayram

Dünün çocukları olan bizler, yıllar geçtikçe zaman çocukluğumuzu, gençliğimizi aldı ve bizleri yolun sonuna doğru getirdi. Dün çocuk olan bizler bugün ise torun sahibi olduk. Zaman mı hızla geçiyor nedir, benim torun adeta dün doğdu diyebileceğim birkaç yıl hızla geçti ve şimdi ise benimle oyun oynuyor. Tekavüt maaşımda bundan böyle torunuma da bayram harçlığı için bütçe ayırıyorum. Önceleri pek seçici olmayan toruma nasıl bir para verirsem memnun oluyordu. Ancak daha sonra öğrendik mi kızım, çocuğunu yönlendirip, git dedenin elini öp ve sana pembe renkli kağıt para vermesini söyle.

Anlayacağınız pembe renkli kağıt para derken en büyük banknot olan 200 Lira’yı kastetmiş meğerse. Tıpkı aşağıda gördüğünüz paradan bahsediyorum.

200 LiraTorunuma 50 veya 100 Liralık diğer farklı banknotları göstersem ve versem de, torunum talimatını kızımdan almış ve torunum benden 200 Lira’yı aldıktan sonra annesine parayı gösterip, “anne bu parayı aldım doğru mu?” diye annesinden teyid alıyor.

Anlayacağınız şu enflasyon denen illet dede ile torunun arasındaki bayram harçlığına dahi standart getirdi.

Bayram Tadında Günler

Vesile bayram da olsa güzel dileklerimi paylaşmak istiyorum; Bayramınızı kutlar, hepinize bayram tadında güzel günler geçirmenizi temenni ederim.

7 Gündem Satınalma Dergisi Bugün BayramReşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds