Fijital Yerlilerle Tanışmaya Hazır mıyız ?

Alım - Satım

Prof. Dr. Umut Omay
Prof. Dr. Umut Omay
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesidir. İnsan Kaynakları Yönetimi, Çalışma Psikolojisi, Çalışma Sosyolojisi, Sosyal Politika ve Endüstri İlişkileri alanları başta olmak üzere lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler vermekte ve aynı alanlarda ulusal ve uluslararası olarak yayınlanmış çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

7 Gündem Satınalma Dergisi Fijital Yerlilerle Tanışmaya Hazır MıyızDeğerli satinalmadergisi.com okurları, yazıma geçmeden önce, hepinizin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle beraber sağlık ve mutluluk dolu bayramlar dilerim.

Pazarlamanın dinamik dünyası hemen her gün yeni kavramların ortaya çıkmasına ve bu çerçevede yeni taktikler geliştirilmesine neden olmaktadır. Günümüzün ilgi çekici kavramlarından birinin de “fijital pazarlama” (phygital marketing) olduğu söylenebilir.

Fijital kelimesi fiziksel ve dijital kelimelerinden türetilmiştir. Bu nedenle de fijital pazarlama basitçe fiziksel ve dijital pazarlama stratejilerinin bir bileşimi ve kesişim kümesi olarak tarif edilebilir. Bu yaklaşıma göre çevrim içi pazarlama çeşitli duyguları harekete geçirmede yetersiz kaldığı için fiziksel mağazalarının yerini tam olarak dolduramamaktadır (1). Doğal olarak da fijital pazarlamanın hedef kitlesi de fijital müşteriler olmaktadır.

Kotler, Kartajaya ve Setiawan Pazarlama 6.0 (Marketing 6.0) yaklaşımında fijital yerliler (phygital natives) kavramını öne çıkartarak, pazarlama stratejilerinin yeni müşteri kitlesi olan Z Kuşağı ile Alfa Kuşağının özelliklerinin dikkate alınarak oluşturulmasını önermektedir (2).

Fijital yerlileri oluşturan Z ve Alfa kuşaklarının, Kotler, Kartajaya ve Setiawan’ın ifadesiyle, ortak özellikleri şunlardır (3):

  1. “İnternetin yaygın kullanımının olduğu bir dünyada doğmuşlardır”.
  2. “İnternet yaşamın tamamlayıcı bir parçası konumundadır”.
  3. “Çevrim içi ve çevrim dışı faaliyetler arasında herhangi bir ayrım bulunmamaktadır”.
  4. “Pragmatiktirler ve aynı zamanda toplum kurallarına da uymamaktadırlar”.
  5. “Deneyimlere öncelik vermektedirler”.

Z ve Alfa Kuşağının bu ortak özelliklerinin yanı sıra “Çocukların daha genç yaşta yaşlanması” (Kids getting older younger) olarak nitelenen bir durumla da karşı karşıya oldukları ileri sürülmektedir. Buna göre, çocuklar daha küçük yaştan itibaren sosyal medya da dahil olmak üzere internetle fazla haşır neşir oldukça, yetişkinler için hazırlanan içeriğe fazlasıyla maruz kalmakta, bunun sonucunda da yaşlarına uygun olmayan bir zihin yapısı geliştirmektedirler. Böylelikle fijital yerlilerin marka algıları da bu çerçevede şekillenmektedir. Diğer bir ifade ile fijital yerlilerinin marka algıları yaşlarına ilişkin geleneksel yaklaşıma uymamakta, bu grubun üyeleri kendi zihin yapılarına uygun değerleri bilerek ya da bilmeyerek ön plana çıkaran markaları daha cazip bulmaktadırlar (4).

Görünen o ki, fijital pazarlama, fijital müşteriler ve fijital yerliler gibi kavramlar bir süre daha gündemi meşgul edecektir. Bana göre, Kotler, Kartajaya ve Setiawan tarafından kavramlaştırılmaya çalışılan fijital yerliler analizinde en dikkat çekici kısım, Z ve Alfa Kuşağının zihnen erken olgunlaşmak durumunda kaldıklarına ilişkin ileri sürülen görüşlerdir.

7 Gündem Satınalma Dergisi Fijital Yerlilerle Tanışmaya Hazır MıyızDijital dünyanın tutum ve davranışları kökten değiştirdiğine herhangi bir şüphe yoktur. Bununla birlikte çocukların ve gençlerin zihinlerinin erken olgunlaştıkları yönündeki iddialar doğruysa 9 yaşındaki bir çocuğun 15 yaşındaki bir genç ya da 15 yaşındaki bir gencin 25 yaşındaki bir yetişkin gibi çevresini algılamaya başladığı ve bu algı bağlamında tutum ve davranış geliştirdiği bir dünyada meselenin yalnızca pazarlama ya da marka konumlandırma gibi alanlarla sınırlı kalamayacağı açıktır. Bu noktada yaşanan bu hızlı değişimin hangi boyutlarının ve sonuçlarının farkında olduğumuz sorularının yanı sıra bunlara ne kadar hazır olduğumuz sorusu da ayrıca önem kazanmaktadır.

Prof. Dr. Umut OMAY

Kaynaklar

(1) Bonfanti, A., Vigolo, V., Vannucci, V. and Brunetti, F. (2023), “Creating memorable shopping experiences to meet phygital customers’ needs: evidence from sporting goods stores”, International Journal of Retail & Distribution Management, 51 (139, p. 81-82.

(2) Kotler, P., Kartajaya, H. and Setiawan, I. (2024), Marketing 6.0: The Future is Immersive, John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, pp. 26-27.

(3) ibid., p. 28.

(4) ibid., 32-34.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds