Depolarımız Depreme Hazır mı?

Alım - Satım

Gökhan Demircioğlu
Gökhan Demircioğlu
Lojistik sektörünün lider firmalarında 15 yıldır satış, pazarlama, iş geliştirme ve operasyon birimlerini yöneten Gökhan Demircioğlu lojistikte yeni trendler, geleceğin lojistik uygulamaları ve talep üzerine depolama konularında çalışmaktadır. İş hayatına on demand warehousing iş modelinin Türkiye uygulamalarını geliştiren Park Palet'te devam ederken akademik hayatını iletişim bilimleri doktora öğrencisi olarak sürdürmektedir. Demircioğlu aynı zamanda Etik Değerler Merkezi Derneği yönetim kurulu üyesi ve aktif bir sosyal medya içerik üreticisidir.

Depolarımız olası bir depreme yeterince hazır mı?

Yoksa sadece ufak sarsıntıların ardından bir süre gündemde kalıp sonra unutuluyor mu?

Geçtiğimiz günler de İstanbul’da yaşanan deprem, depolardaki güvenlik endişelerini bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Olası bir deprem durumunda yangın, can kaybı ya da yaralanmaya yol açabilecek iş kazaları, bina taşınmazında ya da raf sistemlerinde yaşanacak çökmeler depolar açısından  ciddi riskler taşımaktadır.

Bu riskler sadece yaşandığı gün değil her zaman iyileştirilebilir alanlar olarak depo ve tedarik zinciri yöneticilerinin birinci derecede gündeminde yer  almalıdır

Deprem durumunda görülebilecek zararları özetlemek gerekirse;

  • Deponun göreceği zararlar: Depoda yer alan emtia zarar ve kayıpları, bina veya ekipmanlarda meydana gelebilecek hasarlar ve çalışanlarının ölümü veya yaralanması ile sonuçlanabilecek durumlar yaşanabilir
  • Dolaylı olumsuz etkiler: Büyük bir deprem yaşanması şehirlerin etrafını çevreleyen lojistik depolardan ürün çıkışını etkileyecektir, hatta durma noktasına getirecektir. Bu durum, doğal afetten etkilenen büyük kitlelerin ihtiyaçlarının şehrin içine ulaştırılamaması anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla tüm depo yöneticilerinin sadece kendi personel ve operasyonlarına karşı değil, büyük bir doğal afet sonrasında topluma karşı da büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Sektör olarak bu sorumluluğumuzu yerine getirebilmek için tüm eksiklikleri önceden tespit edip, önlem almak son derece önemlidir

Sizce depolarımız da depreme karşı gerekli tedbirler alınıyor mu? Depolarımız olası büyük bir depreme hazır mı?

1 Yorum

  1. Depo raf sistemlerinin proje aşamasında mevzuata uygun bir şekilde deprem senaryoları ve ona uygun hesaplamalar hazırlanır. Temesist olarak tüm statik hesaplamalarımız müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bizim işimizde “güvenlik” en üst boyutta olmak zorunda. Diğer taraftan Türkiye’nin her yerinde geçmişten gelen muhtelif depolar var. Bu depolarda çeşitli riskler de var. Farkındalığın zayıf olduğunu gözlemliyoruz. Bugüne kadar depo rafları konusunda bakım hizmeti almayan firmalara Temesist Endüstriyel Depo Mühendisliği olarak çözüm getiriyoruz. Firma deposunu mühendis ekibimiz geziyor. Raf sistemlerine ilişkin kapsamlı riskleri anlatıyoruz. Depo bakımı ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds