İçerik Pazarlaması Şirketiniz İçin Neden Önemli?

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Gittikçe daha hızlı bir şekilde dijitalleşen iş dünyası, mecburi değişimlere uyum sağlamak zorundadır. İçerik pazarlaması da bu noktada yeni dijitalleşen ya da zaten dijitalde var olan şirketlere kendilerini gösterme olanağı tanır. Peki, içerik pazarlaması ile kendinizi nasıl tanıtabilirsiniz?

Bunu yapabilmek için sabırla çalışmayı ve belli periyotlarda düzenli içerikler hazırlamayı ihmal etmemelisiniz. İçerik pazarlama stratejisi belirleyerek ilerlemek, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin fiyatını ve indirimleri duyurmaktan çok daha ötesini kapsayan bir süreçtir. Bu süreç, büyük özveri, istikrarlı çalışma ve yaratıcı düşünce üçgeninden oluşur. Kalitesi ne kadar yüksek olursa ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi, hedef kitlenize ulaştıramadığınızda ve anlatamadığınızda satış yapmanız hiçbir zaman mümkün değildir. Başarılı bir ticaret yapmak ya da faaliyet gösterdiğiniz sektörde bilinmek için fayda sağlayan ve dikkat çeken içerikler hazırlamalısınız. Peki fayda sağlayan içerik ne demek, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Fayda Sağlayan İçeriklerle İnternetin Parlayan Yıldızı Olun!

İçerik pazarlaması, sizin ürününüzü ya da hizmetinizi satıyormuş gibi görünmeden onların faydalarını anlatma şeklini ifade eder. Yani, aslında açık açık: “Benim ürünümün fiyatı …TL”, “Kaçırılmayacak İndirim!” demeden önce faydayı vurgulamalısınız. Hangi hizmeti verdiğinizi ve neden verdiğinizi anlatmanız müşterinin gözünde önemlidir. Bunu kendi ifadelerinizle ve samimi şekilde dile getirdiğinizde müşterileriniz, onlar için fayda sağlayabileceğinize ikna olabilirler. Onlara içerik pazarlaması yoluyla size ulaşabilecekleri yollar sunmalısınız. Mesela sosyal medya kanallarınıza yönlendirme yaparak kullandığınız hesaplar yoluyla size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca internet sitenizde içerik altına “Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!” şeklinde yönlendirici ifadeler ekleyebilirsiniz. Video içeriklerde link ve sosyal medya paylaşımları yaparak hedef kitlenizi istediğiniz adrese yönlendirebilirsiniz. Sizin gibi aynı ürün ya da hizmeti satan birçok marka var! Bu nedenle artık müşterileriniz klişe sözler yerine onlara gerçekten aldıklarında fayda sağlayacakları ürünler ya da hizmetler görmek istemektedir. Doğrudan fiyat bilgisi ya da indirim duyurusu yapmadan sadece o hizmet ya da ürün hakkında bilgi vererek fark yaratabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması ile İşinize Yeni Bir Boyut Kazandırın!

Çıkan yeni ürünlerinizi anlatırken ya da en yeni hizmetinizi duyururken amacınızın kitlenize fayda sağlamak olduğunu duyurun! “… ile neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?”, “Bu hizmetleri neden almalılar ve neden sizden almalılar?” Onlara yetkinliğinizi gösterin. İyi ama nasıl? Meraklarını gidererek tabi ki… Kendinizden emin olmanız ve hizmet verdiğiniz sektöre hakim olmanız güven yaratmanızda etkilidir. Sordukları sorulara net cevaplar vererek bu güveni daha da pekiştirebilirsiniz. Bu sayede içerik pazarlaması ile ürünler ve hizmetler hakkında net bilgiler verirken gerçekten o ürüne ve hizmete ihtiyacı olan kişilere ulaşabilirsiniz. Düzenli olarak hazırladığınız içerikler sayesinde düzenli takipçiler ve müşteriler kazanmanız kolaylaşır. Hizmet verdiğiniz ya da çalıştığınız sektöre yönelik sorunları göz önünde bulundurup müşterilerin rahatsız olduğu şeyleri göz önüne almanız da burada oldukça önemli bir konudur. Mesela çoğu müşteri, artık yeni çıkan bir ürünün sınırlı sayıda stoklarda kaldığını bilmekten sıkılmış durumda! İçerik pazarlaması için gerçekten etkili bir strateji belirlediğinizde müşterilerinizle bir bağ kurmanız da mümkün olacaktır. Onlara, kendilerini sıkıldıkları bu satın alma çılgınlığının dışına çıkardığınızı hissettirmelisiniz.

İçerik Pazarlaması Kurumsal İmajınıza Nasıl Katkı Sağlar?

İçerik yazımı ya da video içerik gibi farklı yollarla içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız içeriklerde sektöre yönelik bilgiler verebilirsiniz. İçerik pazarlaması ile aslında kendinizin neler yaptığını, hangi konularda uzman olduğunuzu da kitlelere duyurabilirsiniz. Bu nedenle hedef kitlenize ürününüzün veya hizmetinizin farkını ortaya koyacak net bilgiler sunmalısınız. Bunu yaparken alanınızda fark yarattığınızı ispat edecek bilgiler vermelisiniz. Tabii ki öncelikle ürününüz ya da hizmetiniz bu beklentiyi karşılayacak kaliteye sahip olmalıdır. İkisini bir arada yaptığınızda ise güvenilir bir marka imajı oluşturarak müşteri potansiyelinizi arttırmaya devam edebilirsiniz. Eğer bu konuda profesyonel bir yönlendirme ve destek ihtiyacı duyuyorsanız Sempeak doğru bir strateji ile yanınızda olacaktır, hemen iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın