Yeni Kitap: İş Sağlığı ve Güvenliğinde Çalışan ve İşverenin Hukuki ve Cezai Sorumlulukları

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10
Lütfi İnciroğlu’nun “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Çalışan ve İşverenin Hukuki ve Cezai Sorumlulukları” adlı kitabı çıktı.
KİTAP HAKKINDA
2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgın hastalığının Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada pandemi ilan edilmesi ile birlikte, hastalığın 2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde de görülmesini müteakip çalışma hayatında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Covid-19 kapsamında işyerleri iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini değiştirmek ve yeni ek önlemler almak zorunda kalmıştır. Salgın hastalığın hızla yayılması ve ölümcül olması nedeniyle işyerlerinde yeni çalışma biçimleri geliştirilmiş ve alınan yeni önlemlerle birlikte uygulanmaya başlanmıştır.
Elbette ki işyerinde salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alma, bununla ilgili araç gereç ve malzemeyi temin etme, gelişmeleri takip edip işçileri bilgilendirme yükümlülüğü işverene aittir. İşverenin bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, hukuki, idari ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecektir. Çalışmamızda iş sağlığı ve güvenliğinde çalışan ve işverenin hukuki ve cezai sorumluluklarını güncel mevzuat çerçevesinde inceledik. Ayrıca, konuları öğreti görüşleri ve güncel yargı kararları ışığında değerlendirdik.
Kitabın ilk bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramı, uygulama alanı ve hukuki dayanaklara yer verdik.
İkinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliğinde çalışan, işveren ve devletin hak ve yükümlülüklerini, üçüncü bölümünde ise, iş kazası ve meslek hastalıklarını genel çerçevesi ile inceledik. Dördüncü bölümde işverenin hukuki sorumluluğunu bütün detayları ile ele almaya çalıştık. Beşinci bölümde, işverenin işveren vekilinin, alt işverenin ve geçici iş ilişkisi kurulan işverenin cezai sorumluluğuna, altıncı bölümde iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüğünü ihlal eden çalışanın cezai sorumluluğu konusunu değerlendirdik. Nihayetinde son bölümde de iş sağlığı ve güvenliğinde idari yaptırımlarla ilgili konuları güncel mevzuat kapsamında değerlendirmeye çalıştık.
Aralık/2021/ANKARA
Lütfi İNCİROĞLU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
E.Çalışma Genel Müdür Yardımcısı

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds