Korkusuz Organizasyon Nasıl Yaratılır ?

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Liderlik uzmanı Amy Edmondson, korkusuz organizasyonu, “insanların psikolojik olarak kendilerini güvende hissettikleri, fikirlerini, geri bildirimlerini ve yapıcı eleştirilerini paylaştıklarında alay veya cezalardan korunmanın tadını çıkardıkları bir organizasyon” olarak tanımlıyor. Bunun olduğu yerlerde, firmalar daha iyi fikirlerden, daha fazla risk almadan, daha fazla öğrenmeden ve daha az yıkıcı karardan yararlanır. Bununla birlikte, çok az firma korkusuzluk sergiliyor. Liderlerin bilinçli ve bilinçaltı davranışları – eylemler, kelimeler ve hatta ince ipuçları dahil – alternatif görüşleri bastırır. Çalışanlar cahil görünmekten, başkalarını gücendirmekten, ilişkilere zarar vermekten veya işlerini kaybetmekten korktukları için fikir ve görüşlerini paylaşmazlar. Edmondson’ın otosansürün zararlı yansımalarına ilişkin bazen tekrar tekrar araştıran derin araştırması, liderlik, çalışan bağlılığı ve İK hakkındaki çalışmalara değerli bir katkıdır. Görüşleri her seviyedeki liderlere fayda sağlayacaktır. Liderler, önerdiği eylemleri gerçekleştirerek ekiplerini, bölümlerini ve organizasyonlarını ve çalışanlarının yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirebilir.

Günümüz işletmeleri hakkında bazı tespitler

 • Günümüzde çoğu firma bilgi ve yaratıcılık konusunda rekabet etmektedir.
 • Sesini çıkaranları görmezden gelen, alay eden veya cezalandıran firmalar çalışanlarını susturuyor, böylece fikirleri, bilgi paylaşımını ve yeniliği yok ediyor.
 • Fikirleri ve yapıcı tartışmayı teşvik eden ve ödüllendiren firmalar, psikolojik güvenlik ortamları yaratıyor.
 • Psikolojik olarak güvenli çalışanlar korkusuz büyür. Meşgul olurlar, konuşurlar, risk alırlar ve firmanın hedeflerine ulaşmak için yatırım yaparlar.
 • İnsanların konuşmak için kendilerini güvende hissettikleri yerlerde, feci kararlar daha az sıklıkla ortaya çıkar.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Çalışanlara hata ve başarısızlık beklediğinizi söyleyerek korkusuzluk yaratın.
 • Çalışanların yaşanılan aksilikleri öğrenme fırsatları olarak kullanmalarına yardımcı olun.
 • Yararlı, objektif ve kişisel olmayan geri bildirimleri teşvik ederek samimiyet ve güven oluşturun.
 • Tüm fikirleri ve geri bildirimleri, hatta kullanmadığınız girdileri bile takdir edin ve yanıtlayın.
 • Dinleyin, bilgi paylaşın ve herkesi tepkilerine ve fikirlerine katkıda bulunmaya davet edin.

Önce Güvenlik

İnsanların misilleme korkusu olmadan tepkilerini, görüşlerini ve yapıcı eleştirilerini paylaşmakta özgür hissettikleri, tüm fikirlerin, soruların ve geri bildirimlerin azarlamak veya alay etmek yerine takdir ve ciddi bir yanıt ortaya çıkardığı bir işyeri hayal edin. Yaratıcı veya bilgiye dayalı sektörlerdeki kuruluşların herkesin fikirlerine sahip olmaktan nasıl yararlanabileceğini hayal edin. Hemşireler sadece kendilerini güvende hissetmekle kalmaz, aynı zamanda diğer hemşireleri ve doktorları saygılı bir şekilde sorgulamak zorunda kalırlarsa, hastanelerin kaç hayat kurtarabileceğini hayal edin. Amerika Birleşik Devletleri’nin Columbia ve Challenger uzay mekiği felaketlerinden nasıl kaçınabileceğini hayal edin, eğer genç mühendisler endişelerini dile getirecek kadar güvende hissetselerdi.

“Psikolojik güvenlik, genel olarak insanların kendilerini rahatça ifade ettikleri ve kendileri oldukları bir iklim olarak tanımlanır.”

Çoğu kuruluş psikolojik güvenliğe sözde hizmet eder, ancak bunu sağlamaz. Bu, risk almayı, fikir paylaşımını ve titiz karar vermeyi caydırır. Korkusuz örgüt kültürlerinde, insanlar etik olarak konuşmak, bilgi ve fikirleri paylaşmak ve yapıcı geri bildirimler sunmak zorunda hissederler. Bu, çalışanlar arasında öğrenmeyi ve bilgi paylaşımını hızlandırır.

İçeriğin devamını görüntülemek için Öğrenme Merkezi Üyeliği gereklidir. Üye iseniz lütfen giriş yapınız. Henüz üye değilseniz üyelik satın alarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
Hesap Oluştur

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

 • Çin'den Ürün Tedariki
 • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
 • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
 • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds

Kayıt Formu

Kayıt için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) Usul ve Esasları Uyarınca Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Müşteri Aydınlatma Metnin okunması ve kabul edilmesi gereklidir.