Küresel Ödeme Performansında İyileşme

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 12. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Satınalma Eğitimi Küresel Ödeme Performansında İyileşmeCRIF ve Dun & Bradstreet iş birliği ile hazırlanan “Global Payment Study 2024” raporu yayımlandı. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 41 ülkeyi kapsayan “Global Payment Study 2024” raporuna göre, 2023 yılında dünya genelinde şirketlerin zamanında ödeme performansı, bir önceki döneme göre 3 puanlık artışla yüzde 50,7’ye çıktı.

Danimarka yüzde 94,2’lik zamanında ödeme performansıyla bir önceki yıl olduğu gibi 2023 yılında da 41 ülkenin birincisi olurken, Türkiye ise yüzde 40,6 oranıyla zamanında ödeme konusunda dünya ortalamasının altında performans gösterdi.Şirketlerin “Kredi Yaşam Döngüsü”nün her aşamasına yönelik gelişmiş, bütünleşik çözümler sunarak bilgiye dayalı ticari kararlar alabilmelerini sağlayan ve katma değerli çözümler sunan CRIF ile dünyanın en büyük ticaret alacak verisi platformu Dun & Bradstreet iş birliği ile hazırlanan “Global Payment Study 2024” raporu yayımlandı. Dun & Bradstreet Trade Program kapsamında 41 ülkede şirketlerin, 2021-2023 dönemine ait ödeme performans verileri ve vade aşım trendleri incelendi. “Global Payment Study 2024” raporuna göre, enflasyonla mücadele kapsamında uygulanan sıkı para politikaları ve artan jeopolitik risklere rağmen, dünya genelinde şirketlerin zamanında ödeme performanslarında 2023 yılında, 2021 yılına göre 3 puanlık iyileşme yaşandı. 2023 yılında dünya genelinde şirketlerin zamanında ödeme performans ortalaması yüzde 50,7’ye çıktı. “Global Payment Study 2024” raporuna göre, 2023 yılında 41 ülkeden 20’sinin zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin üzerine çıkarken, 21 ülkede zamanında ödeme performansı yüzde 50’nin altında kaldı. Türkiye ise yüzde 40,6 oranıyla zamanında ödeme konusunda dünya ortalamasının altında performans gösterdi.

Danimarka, Zamanında Ödemede Birincilik Tahtını Bırakmadı

Dünyanın en büyük ticaret alacak verisi platformu Dun & Bradsteet Trade Program, 500 milyondan fazla ödeme performansıyla dünyanın en büyük ticari alacak verisi platformu konumunda bulunuyor. D&B Worldwide Network üyesi 41 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen “Global Payment Study 2024” raporuna göre,  Danimarka, yüzde 94,2’lik zamanında ödeme performansıyla önceki yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da  41 ülke arasında en iyi ödeme performansına sahip ülke oldu. 2023 yılında en kötü ödeme performansını ise yüzde 9 ile Romanya gösterdi. Mısır, 90 gün ve üzeri en fazla gecikmenin yaşandığı ülke olarak listeye girdi.

Rusya’da Savaşa Rağmen Şirketlerin Ödeme Performansı Arttı 

2023 yılında Danimarka’yı yüzde 82,7 ile Polonya, yüzde 81,4 ile Yeni Zelanda takip etti. Rusya   ile Ukrayna arasında Şubat 2022’da başlayan ve halen devam eden savaşın etkinlerine rağmen Rusya’daki şirketler ödeme performanslarını, 2021 yılına göre yaklaşık 2 puan artırdı. Rapor, Rusya’daki şirketlerin 2023 yılında yüzde 79,1 oranı ile zamanında ödemede 41 ülke arasında en iyi performans gösteren dördüncü ülke olduğunu ortaya koydu.

Avrupa Dünya Ortalamasının Üzerinde Performans Gösterdi

Avrupa Bölgesi’nden 26 ülkenin yer aldığı rapora göre, Avrupa ülkelerindeki şirketler, yüzde 51,3 oranı ile zamanında ödeme performansında dünya ortalamalarının üzerinde yer aldı. Rapor, zamanında ödeme performansında ilk 10 içerisinde, 7 Avrupa ülkesinin yer aldığını ortaya koydu. Danimarka, Polonya ve Rusya’nın ardından Hollanda yüzde 76,1 oranıyla zamanında ödeme performansında Avrupa Bölgesi’nde dördüncü, 41 ülke arasında ise yedinci sırada yer aldı. 2021 yılına göre zamanında ödeme performansını 10,5 puan artıran İrlanda ise bu artışa rağmen yüzde 43,2 oranıyla dünya ortalamasının altında kaldı. “Global Payment Study 2024” raporuna göre, Danimarka, Polonya ve Hollanda, zamanında ödemeler sınıfında hemen her sektörde en iyi performans gösteren ülkeler olarak öne çıkarken, İrlanda 90 gün ve üzeri gecikmelerin en yüksek yüzdelerin görüldüğü ülke olarak yer aldı. 

Türk Şirketlerinin Zamanında Ödeme Performansı Düştü

2021 yılında zamanında ödeme performansında dünya ortalamalarının üzerinde yer alan Türkiye,   2023 yılında ise dünya ortalamasının yaklaşık 10 puan altında bir performans sergiledi. Rapor, Türk şirketlerinin zamanında ödeme performanslarının 2021 yılına göre 7.8 puan gerileyerek 2023 yılında yüzde 40,6’ya düştüğünü ortaya koydu. Bu oranla Türkiye, 2023 yılında Avrupalı şirketlerin zamanında ödeme ortalaması olan yüzde 51,3 ve dünya ortalaması olan yüzde 50,7’nin altında bir performans gösterdi. Bir önceki yıla göre 2023 yılında zamanında ödeme performansında gerileyen Türk şirketlerinin ödemelerinde 90 gün ve üzeri gecikmeler ise 0,4 puan azaldı.

Tayvan Asya Bölgesi’nin Ödeme Performansı En İyi Ülkesi 

Asya Bölgesi’nde 9 ülke değerlendirildi. Bu ülkeler arasında Tayvan, yüzde 77,2 ile zamanında ödeme performansı gösteren en iyi ülke oldu. Tayvan’ı, yüzde 76,8 ile Filipinler, yüzde 56,3 ile Çin, yüzde 51,1 ile Tayland izledi. 9 ülkeden 5’inin dünya ortalamasının altında kaldığı Asya Bölgesi’nde Hong Kong yüzde 26,3 oranıyla en düşük ödeme performansına sahip ülke oldu. Bu bölgede yer alan İsrail ise yüzde 28,4 oranıyla  Hong Kong’dan sonra en kötü zamanında ödeme parformansı gösteren ülke durumunda.

Kuzey Amerika’da Zamanında Ödemelerde Artış

Kuzey Amerika’da Kanada, Meksika ve Amerika şirketlerinin ödeme performansları değerlendirildi. Rapora göre, analizi yapılan üç ülkeden sadece Amerikalı şirketlerin zamanında ödemelerinde artış yaşandı. 2023 yılında 2021 yılına göre, Amerika’da 2,4 puanlık artış yaşanırken, Kanada’da 4,5, Meksika’da ise zamanında ödemede 8,1 puan düşüş yaşandı. Bu bölgede zamanında ödemede yüzde 59,9 oranıyla dünya ortalamasının üzerine çıkan tek ülke Amerika oldu. Rapora göre, tarım, ormancılık, avcılık ve balıkçılık sektörü Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da en iyi ödeme performansların sergilendiği sektörler olurken, Meksika’da inşaat sektörü ön plana çıktı.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds