Makine Montaj Ustası

Alım - Satım

Cavit SOY
Cavit SOY
1970 Sinop doğumluyum. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Kastamonu'da yaptım. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden okudum. Çeşitli kurs ve dershanelerde öğreticilik ve idarecilik yaptıktan sonra 10 yıldır Endüstriyel Fırın imalatı yapan firmalarda Satın Alma Yöneticiği görevlerini üstlendim. Halen Sistem Makine End. Fırınlar Şirketi’nde çalışmaktayım.

7 Gündem Satınalma Dergisi Makine Montaj UstasıBir makine montaj ustası nasıl olmalı ? Kişisel özellikleri, karakteri, eğitimi, bilgisi, tecrübesi, fiziki görünümü, kıyafeti, elbise ve takım dolabı ve ekstra donanımları açısından masaya yatırmak ve ideali yakalamak istiyorum.

Öncelikle USTA kelimesi bende ÖĞRETMEN kelimesiyle aynı çağrışımı yapıyor. Hem sürekli öğrenen, kendini geliştiren hem de çalışan ve öğreten bir kişi aklıma geliyor.

Sakin ve vakarlı duruşuyla örnek bir çalışan profili çiziyor. Temizliği, düzeni, çevresiyle uyumu, işine odaklanmış, mesleğini seven ve sanatına saygılı bir profil.

Taa çıraklıktan veya okuldan gelen müthiş bir bilgi ve tecrübe birikimi, işi ile ilgili sertifika ve belgelere sahip, ustasından gördüğü edep ve iş ahlakını devam ettirmekte azimli, çırak ve yardımcılarına karşı sevecen ve babaları rolünde.

Bilgiye aç ve hırslı, sürekli kendini yenileyen bir yapıda, giyimiyle, konuşmasıyla ve haliyle örnek, teknoloji ile barışık.

Çelik burunlu ayakkabısından baretine, elbisesinden maskesine, eldiveninden çapak gözlüğüne, kulak tıkacından emniyet kemerine, önlüğünden kolluğuna şık ve temiz bir görünüme sahip.

Çekicinden pensesine, anahtar takımından metresine, torna uçlarından kılavuzlara, pensesinden yan keskisine, cırcır kolundan allen takımına, fırçasından tornavidasına tam tekmil bir takım dolabı sürekli yanında.

Mesleğinin gerektirdiği alet ve makineleri kullanmasını bilen, makineleri özenli kullanan ve bakımlarını zamanında yapan, ölçüm yapabilen, proje okuyabilen, makine parçalarını birleştiren ve test yapabilen bir usta.

Yurtiçi ve yurtdışı şantiyelere giden ve sorunları çözen, mesai kavramına önem veren, yönetici ve ustabaşına karşı sorumluluklarını bilen, işbirliği ve ekip çalışmasına yatkın, detaycı ve titiz bir insan.

İşinin en iyisini yapmaya çalışan, olası terslikleri öngörebilen, üstlerini uyaran, aksaklıklar hakkındaki bildiklerini ve yeni fikirlerini toplantılarda aktaran.

İş sağlığı ve güvenliği konularına hakim, tüm tedbirlerini almış, günlük beslenmesine dikkat eden, hakkını vererek çalışan ve karşılığını alan, hayal gücünü iyi kullanan ve sürekli geliştiren bir karakter.

Ailesine düşkün, vatanını seven, arkadaşlarıyla uyumlu, sosyal çevresinde sayılan ve sevilen, ben bilirim demeyecek kadar da mütevazi bir kişilik.

Kaldı mı böyle ustalar diye sorabilirsiniz haklı olarak. Bir çırpıda size onlarca isim sayabilirim. Osman Şentürk, Oktay Göksu, Salim Malkoç, Musa Kızılay, Saim Uzar, Abdurrahman Gür, Sezgin Kızılay, Samet Tonbul, İbrahim Yavuz, Sabri Tonbul, Erkan Çelik, Serkan Çelik, Adem Çelik, Veysel Çağlar, Refik Tuna, Serdal Soykan, Şükrü Yılmaz, Sırrı Memişoğlu bunlardan sadece birkaçı… Sanayi kuruluşlarımız bu gibi ustalarla dolu.

7 Gündem Satınalma Dergisi Makine Montaj UstasıYetenekleri ve kişilikleri ortaya çıkarmak yöneticilerimizin elinde. Ama iyi bir idareci bu tip insanları keşfedip sezinleyebilir. Değerli ustalarımızın yanına yetişmeleri için gençleri adapte edebilir.

İsimlerini burada saymadığım tüm ustalarıma saygılarımla….

Cavit SOY

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds