Satınalma Dergisi Eylül 2023, Yıl:11, Sayı:129

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 12. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Değerli yöneticiler,

Eylül ayı ile birlikte satınalma birimlerimizde ayrı bir hareketlilik başladı. İzinler sona erdikçe ekipler toplantılara tam kadro dahil oluyor. Son çeyreğin gündemine hızla bir başlangıç yapıldığı günlerdeyiz. Üretim faaliyetleri devam ettikçe satınalma birimleri yoğun temposunu kesintisiz sürdürüyor. Mevcut operasyonlar, yeni alımlar, yenilemeler,  maliyet azaltma çabaları ve tedarikçi performans göstergeleri çok yönlü ele alınıyor. Satınalma planları, birim ve personel hedefleri gözden geçiriliyor. Büyüyen firmalarımızda yeni kadrolarla birlikte eğitim ihtiyaçlarına uygun faaliyetlerin hız kazandığını gözlemlemekteyiz.

Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Verileri “Uyarı” Veriyor

İmalat PMI 

Eylül 2023 PMI verileri yayınlandı. Ağustos ayı rakamlarına bakıldığında İmalat – Küresel PMI Endeksi 49 olurken, Avrupa bölgesi 43.5 olarak gerçekleşti. Almanya 39.1, Fransa 46 seviyesinde. Bir önceki aya göre hafif bir iyileşme söylenebilir. Fakat hala dikkat edilmesi gereken seviyelerde olduğunu düşünüyorum.

31 Ağustos 2023 tarihli Drewry Dünya Konteyner Endeksi Bileşik rakamları % 1.6 düşüşle 1.739,59 dolara geriledi. 2023 Ocak – Ağustos döneminde 40 ft’luk konteyner başına ortalama bileşik endeks 1.771 dolar olarak gerçekleşti.

Benzer şekilde Baltık Konteyner Endeksi verilerine bakıldığında küresel endeks 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle % 0.73 artarak 1.527 $ oldu. Çin/Uzakdoğu – Akdeniz güzergâh endeksi % 0.84 artarak 2.338 dolar seviyelerine geldi.

Aylık düzenli yayınladığımız Tedarik Zinciri Gündem klasörünü web sitemizden indirebilir ya da ücretsiz e-posta adresine gelmek istiyorsanız egitim@satinalmadergisi.com’a talebini iletebilirsiniz.

Eğitimleriniz İçin Doğru Teklif Alın.

Satınalma ve tedarik zincirinden müzakere ve pazarlık tekniklerine, satış yönetiminden sürdürülebilirliğe kadar eğitim hizmetleri sunuyoruz. Eğitim kataloğumuzu satinalmadergisi.com/egitim.pdf indirerek şirket ihtiyacınıza uygun eğitimleri alabilirsiniz.

Ekibinizi Geliştirin

E-Dergi Aboneliği ile Ekibinizin Yetkinliklerini Yükseltin

Ekibinizin mesleki gelişimi için bir adım atın. Departman olarak dergi arşivine (129 sayı), mesleki raporlarına ve bir yıl boyunca 12 sayıya erişim sağlayın. Dijital dergi aboneliği için https://satinalmadergisi.com/dijital-uyelik-paketleri/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eylül sayımıza katlı veren tüm yazar ailemize teşekkür ediyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

Prof. Dr. Murat ERDAL
Editör
editor@satinalmadergisi.com 

Satınalma Dergisi Eylül 2023

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds