Tedarik zinciri zorlukları sonunda Tesla’yı yakaladı

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Tesla’nın üç aylık otomobil üretimi, 2022’nin ilk çeyreğinde düştü – pandeminin başlangıcından bu yana ilk düşüş. Elektrikli otomobil üreticisi, çip sıkıntısına ve deniz limanlarındaki tarihi kilitlenmeye rağmen, pandeminin ilk iki yılında üretimini üç katına çıkarmayı başardı. Ancak tedarik zinciri zorlukları nihayet Tesla’nın hızlı üretim büyümesini yakaladı ve durdurdu.

Tesla, yavaş üretim büyümesi için Şangay kilitlenmelerini suçluyor

Tesla CFO’su Zach Kirkhorn, 20 Nisan’da yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, Tesla’nın ilk çeyrekteki üretim rakamlarını düşürmek için “Şangay fabrikamızdaki ve covid nedeniyle yakındaki tedarikçilerdeki kapanmalar da dahil olmak üzere çok sayıda tedarik kesintisini” suçladı. Çinli yetkililer, 28 Mart’ta covid salgınlarına yanıt olarak şehirde kısıtlayıcı karantina önlemleri uygulamaya başlamıştı.

Kirkhorn, “Şanghay’daki fabrikamızda yaklaşık bir aylık imalat hacmimizi kaybettik” dedi. “Üretim sınırlı seviyelerde devam ediyor ve mümkün olan en kısa sürede tam üretime geri dönmek için çalışıyoruz.” CEO Elon Musk, Tesla’nın otomobil üretiminin muhtemelen 2022’nin ikinci çeyreğinde sabit kalacağını, ancak yılın ikinci yarısında hızlı büyümeye geri döneceğini söyledi. Şirket, 2022’de 1,5 milyondan fazla araç üreteceğini tahmin ediyor.

Ancak bu, Şanghay’ın genişletilmiş karantinasından sorunsuz bir çıkış yapmasına ve Tesla’nın Austin ve Berlin’deki yeni fabrikalarının parçalara kesintisiz erişime sahip olmaya devam etmesine bağlı. Musk, “[Şangay kilitlenmesi] devam ederse, Çin’de tedarik edilen ve başka yerlerdeki üretimi etkileyecek bazı parçalar var” dedi. “Ancak tüm göstergeler GigaShanghai’ın üretime geri döndüğü ve tedarikçilerimizin de olduğu yönünde, bu yüzden bunun büyük bir sorun olacağını düşünmüyoruz.”

Tesla Model 3 otomobillerinin bir serisi Şangay Gigafactory’den çıkıyor.

Tesla’nın karı, tedarik zorluklarına rağmen rekor kırdı

Tesla’nın tedarik zinciri mücadelelerine rağmen, şirket% 19,2’lik bir faaliyet marjı ile 3,6 milyar dolarlık rekor bir faaliyet karı bildirdi. Kirkhorn, şirketin düşen araç üretimine rağmen kârını artırabildiğini, çünkü Tesla’nın ilk çeyrekte sattığı otomobillerin karmasının daha karlı olan Model Y’ye doğru evrildiğini söyledi.

Çeyrek dönemlere göre Tesla’nın Karlılığı

Tesla, elektrikli araç (EV) satışlarının patlamasından para kazanmayı başardı. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, küresel olarak, EV’ler için pazar payı 2020’de % 4,11’den 2021’de % 8,57’ye iki katından fazla arttı. Bu, Tesla’nın değerlemesini diğer otomobil üreticilerinden daha fazla, 1 trilyon dolara çıkarmaya yardımcı oldu.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds