Tedarik Zincirinin Amacı Ne?

Prof. Dr. Murat Erdal - Editör
Prof. Dr. Murat Erdal - Editörhttp://www.muraterdal.com
Satınalma Dergisi Editörü. Prof. Dr. Murat ERDAL, İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı ve Buyer Network Kurucu Ortağıdır. Tedarik Zinciri Yönetimi, Satınalma Yönetimi, Üretim Yönetimi ve Lojistik Yönetimi alanlarında dersler vermektedir. Tedarik Zinciri Yönetimi (örgün ve ikinci öğretim ) Yüksek Lisans Programlarının koordinatörlüğünü yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikaları Kurulu ve İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyesidir.

Tedarik Zincirinin Amacı Ne?
Prof. Dr. Murat ERDAL 
merdal@istanbul.edu.tr
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tedarik Zinciri Yönetimi Yüksek Lisans Program Başkanı
www.muraterdal.com

Tüm sektörlerde tedarik zinciri yönetimi önemli tartışma konusu.

Tedarik zincirlerinin amacı, hedefleri, stratejisi, yönetimi, altyapısı, organizasyonu, bölüm kurgusu, yetenek profili, yazılımı, performans ölçümlemesi ve başarısı daima gündemde.

Her sektörün belirli karakteristikleri var. Perakende, e-ticaret, üretim başta olmak üzere sektörlerin kendine özgü iş yapıları bulunuyor. İşletmelerin faaliyet alanları ile ilgili kısıtları ve aşması gereken problemleri özel yeteneklerin geliştirilmesini gerektiriyor.
Tüm sektörlere uygulanabilir tek bir tedarik zinciri modeli işleri çözümlemiyor sorunları ortadan kaldırmıyor. Pazar ve rekabet yapıları, işletme ölçekleri, ürün özellikleri ve müşteri profilleri gibi pek çok farklılık kendini operasyonel yeteneklerde hissettiriyor.

Eğitim Katalogunu indirmek için tıklayınız. Tedarik Zinciri Yönetimi, Satınalma, Dış Ticaret, Lojistik, Pazarlama, İnsan Kaynakları ve Yönetim.

Tüm yöneticilerin tedarik zinciri sisteminden beklentisi ortak. Talep tahminlerinde başarı ile en iyi satış seviyelerini yakalamak, optimum envanter seviyelerini korumak, süreçleri doğru yönetebilmek, operasyonları hızlandırmak, maliyetleri düşürebilmek, israfları ortadan kaldırmak. Tam bu nokta tedarik zincirinin amacı ve başarısının tanımı. Şirket hedefleri için en doğru yapılanma ile operasyonları emniyetli ve güvenli bir şekilde sürdürerek rekabette bir adım öteye geçirmek.

İşletmeler son 20 yıldır bu işe büyük yatırım yapıyorlar. Tam işler yoluna koyuluyor derken başka bir alanda yine bir şeyler değişiyor. Baştan başlamak gerekebiliyor.

Makro koşullar bir taraftan mikro koşullar diğer taraftan gündemi daima sıcak tutuyor. Problemlere her gün bir yenisi ekleniyor. Dünya ticaret savaşları, Brexit, çevre sorunları, iklim değişimleri, mülteci sorunları, teknolojinin dönüştürücü dünyası, yeni dijital para sistemleri, pandemi ve etkileri, artan hammadde ve navlun fiyatları, konteyner sıkıntıları ve daha pek çok konu yeni uygulamalara zemin oluşturuyor. Firmaların belirli bir iş stratejisi belirleyerek o stratejiden kopmadan taktik ve operasyonel hamleleri yerli yerinde tutmaları günümüzde pek mümkün değil. 3-5 sene için belirlenen hedefler ve başarı kriterleri sizi başka bir noktaya götürebiliyor.

Yaşanmakta olan bu belirsizlik ve risklerle dolu ortam Bütünleşik İş Planlaması (Integrated Business Planning) çalışmalarının kapsamını her geçen gün genişletti. Organizasyonların yetenekleri yeniden tartışılmaya başlandı. İşletmelerin orta ve uzun vadeli iş stratejileri ile tedarik zinciri strateji stratejileri ve uygulamaları uyum içerisinde olmalı. Strateji ve planlamalar birbirini beslemeli iletişim halinde olmalı.

Bütünleşik İş Planlama Süreci ve Tedarik Zinciri İlişkisini Anlamalıyız. 

4-12 haftalık planlar operasyonel planlama süreci

1-3 yıl arası taktik planlama süreci

3-10 yıla arası stratejik planlama süreci içerisinde kabul edebiliriz.

Bir yıldan daha fazla bir dönemi içeren planlar tedarik zinciri planlama yöneticilerinin çalışma alanında olup iş geliştirme ve firma stratejileri belirlenmektedir. Stratejik girişimler, teknoloji yatırımları (Capex harcamalar), pazarlama ve konumlandırma, kanal büyümesi gibi konular bu kapsamda değerlendirebiliriz.

İşletmelerin karşı karşıya kalabilecekleri risk ve fırsat senaryoları incelenmektedir.

  • Talep tarafında; yeni satış kanalları, müşteri trendleri ve yeni pazarlara giriş
  • Tedarik tarafında; operasyon yatımları, uzun dönemli kapasite değişimleri, Ar-Ge politikaları,
  • Finansal tarafta ise makro ekonomik trendler, döviz-kur dalgalanmaları, finansal risk ve tehditler tartışılmaktadır.

Coğrafya, ülke, pazar, stratejik ürün, hammadde ve varlıklar orta ve uzun vadeli bakış açısıyla ele alınır. Bu alanlarda oluşabilecek darboğazların nihai ürüne etkisi incelenir.

Taktik planlama, ülke ve pazar seviyeleri, ürün grupları ve satışlar, satış ve operasyon planlaması (S&OP), talep ve tedariğin dengelenmesi, doğru finansal planlama ve ürün geliştirmenin entegre edilmesini sağlar.

Operasyonel planlama içerisinde geniş tutundurma kampanyaları, yüksek sezon ürünleri, spesifik müşteri ürünleri, hayat ömrü sınırlı olan ürünler ve emtialar değerlendirilir.

Tedarik Zinciri Modelleri

Pazarın yapısı, talebin değişkenliği, e-ticaretin büyümesi ve yeni satış kanalarının eklenmesi tedarik zinciri operasyonlarını derinden etkilemektedir. Tedarik zincirinin esnek bir yapıda satış stratejilerini desteklemesini isterken ona uygun altyapıyı da sistem, süreç yönetimi, insan ve altyapı açısından da hazırlamak gerekiyor.

Perakende sektöründen örnek vermek gerekirse, omni kanal ve satış stratejileri içerisinde kampanyalar, fiyatlandırma taktikleri, yeni ürün girişleri çeşitlendikçe ve çoğaldıkça müşterinin ilgisini tahminlemek, onun alım alışkanlıklarını ölçümlemek zor. Bütün bunlara uygun operasyon altyapısını oluşturmak, artan ürün çeşitliliği ile birlikte her bir satış kanalı için optimum envanter seviyeleri, dağıtım etkinliği, izleme ve takibinin sağlanması ise büyük bir meydan okuma.

Perakende tedarik zinciri sisteminin kurulmasının temel amacı bu meydan okumanın tam zamanlı sağlanması. Son derece değişken pazar koşulları ve omni kanal yapısında müşteriye istediği ürün ve hizmeti talep ettiği zaman ve yerde sunabilmek. Teslimat, iade ya da farklı bir hizmet sunabildiğinizde başarılısınız. Müşterinizi ürünsüz ya da çözümsüz bırakamazsınız.

Tedarik zinciri konusunda öne çıkan belirli çalışma modelleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • SCOR-Tedarik Zinciri Operasyonel Referans Modeli (Supply Chain Operations Reference Model)
  • Yalın Tedarik Zinciri Yönetimi (Lean SCM)
  • Esnek Talebe Dayalı Tedarik Zinciri Yönetimi (Adaptive Demand Driven Supply Chain)
  • Tedarik Zinciri Olgunluk Modeli (SC Maturity Model)

İlerleyen yazılarımızda bu modellerin dayandığı temel prensipler ve uygulamaları inceleyeceğiz.

25 Ağustos Çarşamba günü bu konuyu ele aldığımız Performans Yönetimi eğitimine katılmak için www.satınalmadergisi.com/egitim sayfasından kayıt olabilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Küresel Eğitim

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu “Bilmek,...

Doğrudan Temin Yöntemi Kullanılan Birden Fazla Alım İçin Tek Bir İş Deneyim Belgesi Düzenlenebilir mi?

Anahtar Kelimeler; doğrudan temin, sözleşme iş deneyim İtirazen Şikayet Konusu; İhalenin iki kısmı üzerinde bırakılan isteklinin iş deneyim belgesinin Hizmet...

Otomotiv Tedarik Zincirinde Verimlilik Yeniden Kullanılabilir Plastik Kasalarla Artıyor

Otomotiv endüstrisi pandemi ve çip krizi nedeniyle son dönemde üretim ve tedarik süreçlerinde maruz kaldığı zor günleri atlatmaya çalışıyor....

Türk Tır Şoförleri Avrupa’nın Radarında !

İngiltere ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde son dönemlerin en büyük krizlerinden biri haline dönüşen tır şoförü ihtiyacına yönelik yeni...

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING M. Vefa TOROSLU Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bağımsız Denetçi TANIMI Dış ticarette ihracatçıları, ithalatçıları finanse etme...

NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ

“NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ” M.Nurullah BUDAK Yeminli Mali Müşavir TAXİA Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti. Nakit sermaye artırımlarında faiz indirimi teşviği,...

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi?

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi? Lütfi İNCİROĞLU Yargıtay’a göre,...

Online Sağlık Platformu “Unicorn” Docplanner, Alman Pazarı Lideri Jameda’yı Satın Aldı

Dünyanın en büyük online sağlık platformu Docplanner, Almanya’nın en büyük online sağlık platformu Jameda’yı satın alarak bünyesine kattı. Dünya çapında...

Döviz Kurunun Yükselişinin Getirdikleri

18 KASIM 2021 VE TCMB’NİN PPK FAİZ KARARI - SAAT 14:05 TCMB faiz kararları ile ilgili olarak 18 Kasım 2021...

İşletmelerde Kendinden Hoşnutluk

Dr. Mehmet KAPLAN Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kendinden hoşnutluk, işletmenin başarıya ve/veya bazı uygulamalara alışık olmasından kaynaklı olarak normal karşılama davranışı...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın