Teknoloji Açığı Teorisi

Alım - Satım

Doç. Dr. Gözde Mert
Doç. Dr. Gözde Merthttps://www.gozdemert.com/
“Doç. Dr. Gözde MERT İktisat alanında lisans, işletme alanında yüksek lisans ve işletme yönetimi alanında doktora, Yönetim ve Strateji alanında ise doçent unvanına hak kazanmıştır. Birçok firmanın, uzman ve yönetici kadrolarında çalışmıştır. Kurucusu olduğu Gözde Araştırma şirketinde, uzun yıllar yönetici ve uzman olarak görev yapmıştır. Halen, Nişantaşı Üniverisitesi’nde İşletme Bölüm Başkanı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2018 TÜAD Akademik Baykuş ödülü sahibidir. Yönetim, organizasyon, bilgi yönetimi, felsefe ve iktisat tarihi alanlarından birçok ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları ve bu alanlarda yayınlanmış olan kitapları mevcuttur.”

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT

Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu

“Teknoloji bir fikir değil, fikri elde etme yoludur. O yüzden teknolojiye aşırı hayranlık duymamalı, ondan korkmamalısınız.” John Hegarty

 

Küreselleşme ile daha da hızlanan uluslararası ekonomik faaliyetlerin ardında yatan temel neden, faaliyetleri gerçekleştiren ülkelerin, karşılıklı olarak yapılan ticari faaliyetlerin sonucundan yarar sağlamasıdır. Bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde temel unsur, yapılan ekonomik faaliyette yüksek verimlilik sağlayarak karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olmaktır. Ülkelerin niçin uluslararası ticaret faaliyetlerine katılmalarının gerekli olduğu ve uluslararası ticarette de diğer ülkelere kıyasla üstünlüğe nasıl sahip olacakları veya kazanabilecekleri konusunda çeşitli teoriler bulunmaktadır. Bu teorilerden biri de Teknoloji Açığı Teorisi’dir.

Klasik dış ticaret teorilerinde sabit olarak kabul edilen teknoloji konusu, 1961 yılında Posner tarafından Teknoloji Açığı Teorisi’nde öne çıkarılmıştır. Posner’e göre teknolojik açıdan daha fazla gelişmiş ülkeler, yeni ürünler üretirler. Bu ülkeler, geliştirmiş oldukları teknolojinin, ilk ihracatçısı olurlar. Aradan belli bir zaman sonra, diğer devletler de kendilerini geliştirdiklerinde, ithalatçı konuma gelebileceklerdir.

Posner, Teknoloji Açığı Teorisi’ndeki teknolojik değişmeyi; yeni bir malın üretimine girmesi ve teknolojik üstünlüğü olan ülkedeki teknolojinin uygulanması ile diğer ülkelerde bu mala olan talebin oluşması arasında geçen bir zaman olarak açıklamaktadır.

Teknoloji Açığı Teorisi’nin esası, buluş ve yenilikçiliktir. Eğer talepteki gecikme, teknolojideki gelişmeden geç olursa, tüketiciler yeni malı talep etmeden, üreticiler yeni teknolojiyi kullanacaklardır. Bu durumun sonucunda, teknolojik yenilik, ticaret yapmak için avantajlı olmamaktadır. Posner’e göre, teknolojide yapılan yeniliğin gecikmesinin; ürünlere gecikmesinden daha uzun sürmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Ülkedeki yatırımcıların, teknolojiyi kullanmaya karar vermesinden sonra teknolojiyi öğrenme, uygulama ve patent konuları, bu gecikmenin nedenleridir. Ticaretin gelişmesi, teknolojik yenilik ile bağıntılıdır. Bu teoriye göre, sanayileşmiş ülkeler yeni malların başlangıçtaki ihracatçısıdır. Sonrasında ise rakipler tarafından ürünlerin taklit edilmesi ile üstünlüklerini kaybederler. Gelişmekte olan ülkeler, taklit ile rekabet üstünlüğünü ele geçirirler ve bu ürünleri ihraç ederler. Gelişmiş ülkeler ise bu ürünleri ithal etmeye başlarlar.

Detaylı bilgiler için aşağıdaki eseri okuyabilirsiniz.

Mert, G. (2019). Uluslararası İşletmecilik Teori, Kavram ve Örnek Olaylar, Nobel Akademik Yayıncılık, Ankara.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds