Çalışanlara 2023’te Ödenecek Vergisiz Yemek Gideri

Alım - Satım

Şaban Küçük
Şaban Küçükhttp://www.taxia.com.tr
Taxia YMM ve Taxademy platformunun kurucusu olan Şaban Küçük, yerli ve yabancı firmalara mali danışmanlık hizmeti sunan bir ekibin başındadır. Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişliği ve Strateji Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, ABD Carnegie Mellon Üniversitesinde master yapmış, Gazi Üniversitesinde Uluslararası Vergi konusunda doktoraya devam etmektedir. Mali danışmanlık kapsamında kurumlara vergi, mali teşvikler, YMM hizmetleri, gerçek kişilere yönelik vergi danışmanlığı, ekibiyle beraber ise Arge ve Teknokent, dış ticaret, transfer fiyatlandırması, vergi inceleme danışmanlığı, ihtilaflı işler ve vergi dava süreçlerini yönetmektedir. ODTÜ ve Tobb Üniversitesi'nde vergi, kamu maliyesi ve ticaret dersleri vermiştir. 200'ye yakın çalışması hakemli ve normal dergilerde yayımlanmıştır. Tüsiad Vergi Çalışma Grubu, Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası ile Hollanda İşbirliği Derneğinin aktif üyesidir. Carnegie Mellon Üniversitesi Mezunlar Derneği ile Kamu İletişimi ve Kurumsal İlişkiler Yönetimi Derneklerinin (KİYED) Denetim Kurulu Başkanıdır. Maliye Müfettişleri Derneği, Mülkiyeliler Birliği ve Üst Düzey Yöneticiler Derneği (CEO Platformu) ve Uluslararası Finans Derneği (IFA) üyesidir.

Vergiden istisna yemek bedelleri, yıl ortasına kadar ödenebilecek ısınma yardımı ve yurt dışına gönderilen işçiler için getirilen vergi ve prim istisnasını içeren Kanun bu ayın temel gündem maddeleri oldu. 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren günlük brüt asgari ücret 333,60 TL olarak belirlendi.

2023 günlük yemek bedeli istisnası 110 TL’ye yükseltilerek %8 KDV dahil 118,80 TL olarak belirlendi. SGK prim muafiyeti ise 78,90 TL olarak belirlendi.

Artık yemek yardımı nakit olarak da ödenebilecek. Bu şekilde verilen yemek bedelinin 110 TL’yi aşmayan kısmı gelir vergisinden istisnadır. Bunun için;

  • İşverenler tarafından işyerinde veya müştemilatında yemek verilmemesi şart.
  • Ayrıca, günlük yemek bedelinin 110 TL’yi aşmıyor olması ve
  • Fiilen çalışılan günlere ilişkin olması gerekmektedir.
  • Nakit olarak verilen yemek bedelinin tamamının ücret bordrosunda gösterilmesi gerekmektedir.

Yemek bedeli ödemesinde istisnaya isabet eden kısmı damga vergisinden de istisna. Bu uygulamanın bordro üzerinden takip edilmesi önemli.

Peki İşveren Ne Yapmalı, Hangi Yöntemi Seçmeli ? Hangisi Kimin Lehine?

İşyerinde yemek verilmesi: Rakamsal sınır yok, yemek tutarı, çeşidi veya ödeme yönteminin çalışan açısından bir farkı bulunmamaktadır. İşveren, yemek için yaptığı harcamaları gider faturada gösterilen KDV’yi ise indirim konusu yapar. Rakama bakılmaksızın bu senaryoda gelir vergisi stopajı veya SGK doğmaz.

İşyeri dışında yemek verilmesi: Anlaşmalı bir restoranda yemek yenilmesi durumunda, restoran 110 TL + KDV faturayı işyerine keser, aşan kısmı için gelir ve damga vergisi ve SGK uygulanır. (SGK muafiyet rakamı 78,90 TL olarak dikkate alınır)

Yemek kartı / yemek çeki verilmesi: Bu durumda da işyeri dışında yemek verilmesi uygulamasına paralel bir işlem yapılır, KDV indirim konusu olur. 110 + KDV olarak uygulanır. (SGK muafiyet rakamı 78,90 TL olarak dikkate alınır)

Nakden yemek bedeli ödenmesi: Banka kanalıyla ödenmesi gerekir. 110 TL KDV dahil rakamdır. Giderleştirme bordro ile olur. Bir fiş veya fatura hareketi olmadığı için indirilecek KDV oluşmaz. İstisna rakamın üzerindeki ödemeler gelir vergisi, damga vergisi ve SGK’nın konusuna girer.

KDV Konusundaki Karmaşa Çözülür mü ?

KDV konusundaki bu farklılık işlemin doğası ve belge düzeninden kaynaklanmaktadır. 186 numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yemek bedelindeki istisna rakamının nakden ödenmediği durumlarda geçerli olduğuna yönelik açıklama değiştirilmemiş, uygulamaya 186 numaralı Tebliğde değişiklik yapılmadan yeni bir Tebliğ ile yön verilmek istenmiştir.

Eğer tüm yemek bedeli ödeme türlerinde istisna rakamına KDV dahil değilse, bu açıklamanın 186 numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğinin mevcut 3. numaralı bölümünde ele alınması en doğrusu olacaktır. Bu konuda Maliye Bakanlığının açıklamaları takip edilmelidir.

Şaban KÜÇÜK

Yeminli Mali Müşavir

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds