Enflasyon Nihayet Düşüyor

B2B Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Enflasyon düşüyor mu ?

Enflasyon için hayat pahalılığı, fiyat artışı diyelim.

Devletin resmi kurumu TÜİK, Nisan 2023 ayı resmi enflasyon rakamlarını açıkladı.

Nisan Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar, Yüzde Kaç Oldu ?

Türkiye İstatistik Kurumu her ayın başında bir önceki aya ilişkin verileri duruyor. Bu nedenle nisan ayı enflasyonu 3 Mayıs tarihinde saat 10.00’da açıklandı. 1 Mayıs’ın İşçi Bayramı olması ve bu günün resmi tatil olarak gerçekleşmesi nedeniyle verilerin açıklanması 3 Mayıs tarihine kaldı. TÜİK’ten yapılan son dakika açıklamasına göre Nisan ayında enflasyon yıllık yüzde 43,68 oldu. Enflasyon oranı aylık bazda ise yüzde 2,39 olarak açıklandı.

Aralık 2022 Ayından Beri Enflasyon Zirveden Aşağı Doğru Geriliyor

Ayşe Teyze’nin çarşı pazarda gördüğü enflasyon ile TÜİK’in enflasyon rakamları maalesef Nisan 2023 ayında da ters ayrıştı.

Mevsimsel ürünler olan;

 • patates,
 • soğan,
 • taze fasulye,
 • kabak
 • patlıcan
 • karpuz,
 • kavun,
 • salata ürünleri, salatalık (hıyar),
 • Bezelye,
 • Erik,
 • Çilek
 • Karpuz

hasatıyla birlikte, ürün fiyatlarının düşmesi gerekirken, bir ürünün Nisan 2023 ayı fiyatı, bir yıl önceki fiyatıyla kıyaslandığında TÜİK’in verdiği rakamlar doğrultusunda bırakın fiyatların düşmesini, bilakis aynı ürünün bir sene sonraki yani Nisan 2023 ayındaki fiyatı en az % 200 artmıştır. Bu rakam en iyimser fiyat artışı olarak karşımıza çıkmıştır.

Tabloda görüldüğü üzere enflasyonun % 43.68 düştüğü şeklindeki bilgilerin dezenformasyon olduğu bir gerçektir. Yani enflasyon Mart 2023 ayında & 50.61 iken Nisan 2023 ayında % 43.68’e gerilemiş görünüyor. Bu demektir ki enflasyon % 6.83 azalmış.

ENAG Rakamları

Enflasyon Araştırma Grubu – ENAG Nisan 2023 enflasyonu geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte ENAG’a göre Nisan 2023 odağında aylık ve yıllık enflasyon !

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAG Grup Tüketici Fiyat Endeksi Nisan 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Nisan 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Nisan ayında %4,86 arttı.

ENAG Nisan 2023 Enflasyonunu Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre Nisan ayında aylık ve yıllık TÜFE de belli oldu.

TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre ise Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Nisan’da %4,86 arttı. Yıllık enflasyon ise %105,19 olarak açıklandı.

TÜİK Rakamları Doğru ENAG Rakamları Abartılı

Gerçekten siz öyle mi düşünüyorsunuz?

Karpuz

Son iki yıldır karpuzun dilimle satıldığını gördüm ama bu sene yani Nisan 2023 ayında karpuzun fiyatı gerçekten akıllara ziyan. Kilosu TRL.35.- olup, Mayıs ayında bu fiyatın biraz gerilediğini de görmek zaten mevsimsel gelişimin kaçınılmaz bir sonucudur. Karpuzun bir dilimi yani dörtte bir parçasının fiyatı TRL.90.- dır.  Adama pes dedirten bir fiyat. Bu rakam Nisan 2023 fiyatı olup fakir fukara nasıl karpuz aldın? Karpuz alanlara bir göz attığımda ise hiç kimse babayiğit iri tüm bir karpuz almak yerine, poşetlerinde dilim karpuzlar var.

Sadece karpuz fiyatı değil, kavun fiyatının da karpuz fiyatını hızla solladığını söyleyebilirim.

Geçtiğimiz senenin Temmuz ayı ile 2022 yılının Temmuz ayındaki ürünlerdeki fiyatlar TÜİK’in açıkladığı gibi % 79.60 artmayıp, en az artış, en insaflı artış % 100 ila % 600 oranında. Yılbaşı geldiğinde ise memur, işçi ve emekliler TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre zam alacaktır. Bu şekilde üç, dört yıl gelir kaybına uğrayarak maaş zammı alacak olan çalışan ve emeklilerin alım gücü günden güne eriyecektir.

Kırmızı Et

Nisan 2023 ayında kırmızı etteki artış en iyimser % 25-30 civarındadır.

Kırmızı etin kilogram fiyatı etin cinsine göre ve semtten semte değişim gösterdiğini de bilsem de sitemizdeki kasaptaki fiyatları burada belirtmeye inanın utanıyorum. Abartı yaptığımı sanacaksınız. Ben kasabımıza ayıp olmasın diye et fiyatlarının yazılı olduğu fiyat tablosunun dahi resmini çekemiyorum ama kasabımız çok rahatlıkla fiyatları tabloya yazmış.

Beyaz Et

Beyaz etteki fiyat artışı gerçekten pes dedirtti. İki ay içinde beyaz etin fiyatı % 100 arttı. Ama TÜİK enflasyonu düşüyor, aydan aya, hem de hızla.

Dar gelirliler beyaz et almak yerine beyaz etin kemiklerini “çorbalık kırıntı” ismi altında almaya başladı. Ben kasaptan et aldığım sırada kaç kişi kasabımıza gelip beyaz etin kırıntısını utana sıkıla alma yoluna gidiyor. Hiç utanmayın, hiç sıkılmayın, sizler utanacak bir davranış göstermiyorsunuz.

Ücretli ve Emekliye Enflasyonun Üzerinde Zam Yapılacak

 

Bırakın Allah aşkına, her zam dönemi bu sözü duymaktan gına geldi bana. Emekliye yapılan maaş zamlarını üç veya dört dönem geriye doğru inceleyin lütfen. Gerçek enflasyon yerine rakamları teyid edilmeyen ve inandırıcılıktan günden güne uzaklaşan resmi enflasyon rakamları açıklanmasına rağmen, emekliye verilen maaş zammı makyajlı resmi enflasyonun 25 puan aşağısındadır. Memur, asgari ücretliler emeklinin aldığı maaş zammından bir tık daha yukarısından maaş zammı aldı.

Ve maaş zamlarının enflasyonun üzerinde olduğu, çalışan ve emekliyi enflasyona ezdirilmediği ifade edildi.

Ben bu sözlere inanmıyorum. İnanan var ise beni ikna etsin lütfen. 

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

ihracatçıların Liste Başı Sorunu: Vize

İhracatçılar, yakın zamana kadar finansman bulamama, döviz kurlarının enflasyon rakamlarının gerisinde kalması ve enerji fiyatlarındaki yükseklik gibi sorunlarla mücadele...

İhracatın Finansmanına Türk Exımbank’ın Katkısı – Bölüm 1

İhracatın Finansmanı Neden Önemlidir ? Ülkemiz için ihracat kadar ihracatın finansmanı da önemlidir. İhracat yapabilmek adına uygun finansmanın ihracatçılara sunulması...

Ekonomik Krizler Sürdürülebilirlik Yaklaşımlarıyla Nasıl Aşılabilir?

Ekonomik Krizler Sürdürülebilirlik Yaklaşımlarıyla Nasıl Aşılabilir? Dilek AŞAN  Durgunluk, işsizlik ve finansal istikrarsızlık ile karakterize edilen ekonomik krizler, dünya çapında çok...

Abilene Paradoksu: Uzlaşmamaya Uzlaşmak

Bir yönetim uzmanı olan Dr. Harvey tarafından 1974 senesinde kaleme alınan bir hikâye, dört kişinin isteksiz bir şekilde bulundukları...

Alım Talebi: Bebe Bisküvisi

Bir firmamız tarafından, Filistin'e satılmak üzere bebe bisküvisi üreticisi firma arayışı mevcuttur. Yıllık alım adetleri yüksektir. İlgilenenlerin aşağıda belirtilen...

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Gümrük Vergisi Muafiyeti ve KDV İstisnası

Giriş Teknoloji Geliştirme Bölgeleri; ileri teknoloji kullanan ya da yeni teknolojilere yönelik firmaların belirli bir üniversite veya yüksek teknoloji...

Kimya Sektörünün Beş Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı mayıs ayında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 14 artışla 21,7...

Sorgulanabilir Belgelerin Yeterlilik Bilgiler Tablosunda Beyanı ?

İtirazen Şikayet Konusu; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, İhale üzerinde bırakılan isteklinin kendi adına düzenlenmiş kayıt tescil belgesi sunmadığı iddialarına...

Hava Kargo Talebindeki Düşüş Nisan Ayında Yavaşladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Nisan 2023 küresel hava kargo piyasalarına ilişkin verileri yayınladı ve bir önceki yılın talep...

OSB’lerde Kira ve Arsalar El Yakıyor

Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yüzde 100’e yakın artan kira ve arsa fiyatları yatırım yapmak isteyen sanayicinin önünü kesiyor. Artan maliyetler...
 • Çin'den Ürün Tedariki
 • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
 • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
 • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın