İhracatçının Sancısı – Dış Ticarette Bankalara Güven – Bölüm 7

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Bankalar Basiretli Tacirlerdir

Her ne kadar hiçbir meslek grubunun yapacağı hatalar tölere edilemese de bu meslek grupları içerisinde yer alan bankaların hiçbir hatasının göz ardı edilmesi veya tölere edilmesi söz konusu olamaz.

Gerçek bir güven kaynağı konumundadır bankalar. Meslek grupları içerisinde Bankalar basiretli tacirlerdir ve saygındırlar. Her sözünün değerinin farkındalar ve etik değerlere önem verirler. Bankacılar kendilerini yetiştirmiş, bilgili kesimlerdir.

Bankalara Güven

Kaynak: https://turkiyeraporu.com/arastirma/en-cok-guvendiginiz-banka-hangisi-1787/

Bana sorarsanız;

Her bankanın verdiği güven, saygınlık birbirinden farklı değildir. Ancak her banka münferit olarak kendisini en saygın banka kategorisinde görse de yakından tanıdığım ülkemizdeki bankaların tamamı saygın, güvenilir, sırdaş kurumlardır.

Kaynak: https://turkiyeraporu.com/arastirma/en-cok-guvendiginiz-banka-hangisi-1787/

Bir bankanın şube sayısının çok fazla / en fazla olması en güvenilir olduğunun işareti değildir.

Diyeceksiniz ki;

Ey Reşat Bağcıoğlu…, madem ki ülkemizdeki tüm bankalar saygın, güvenilir ve sırdaştır, peki paragrafın üzerindeki “www.turkiyeraporu.com” kurumunun yapmış olduğu araştırma sonucundaki bu grafik neyin nesi?

Ne desem ki size.. Ben bu grafik sonucu ile aynı fikirde değilim kesinlikle. Benim fikrim çok daha farklı. Çünkü bankaları gerçekten yakından tanıyorum; personelini, personelinin donanımını, idari yapısını, bilgilerinin neler olduğunu…

Unutulmamalıdır ki;  Bankaların var olabilmelerinin arkasında yatan en büyük sebep ise yarattıkları güven duygusudur.

Bankalar

Dış işlemler konusunda müşterisine bir bilgi verirken bence ağızlarından çıkan her cümleleri kumpasla ölçmeleri gerekir. Ne bir eksik, ne de bir fazla olmalı. Bankaların dış işlemler konusunda bilir bilmez müşterilerine bilgi vermesi, yönlendirme yapması, veya bilgi verdiğini sanması sorumluluk almak demektir.

Banka mensuplarının en fazla hata yaptığı konuların başında satış pazarlama birimlerindeki yönetici, yönetici yardımcısı veya portföy yöneticilerinin bilmeden hatalı konuşmalar yaptıkları  olası sorunlardır.

Daha da beteri;

Akreditifler konusunda ağzı olan konuşuyor. Bilen de, bilmeyen de. Tabii çoğu kez akreditif lehtarı zarar görüyor. Neden acaba? Bankalar çok iyi bilip, akreditif lehtarının daha az bilgiye sahip olmalarından mı acaba?

Veya akreditif konusunda bankalar fazla sıkıntıya gelmek istemediklerinden mi akreditif lehtarı zarar görüyor?

Dahası;

Portföy yöneticilerinin en iyi bilmeleri gereken konulardan bir tanesi yabancı dilde tanzim edilen kambiyo senetleri olması gerekir iken bahse konu olan kişiler çoğu kez kambiyo senetlerini A4 fotokopi kağıdı değerinde veya biçiminde görmektedirler.

Tuhaf değil mi?

Dış Ticaret İşleminde Bankaların Af Edilmez Yorum Hataları

Bilhassa akreditifli işlemlerde ihracatçının yanında bankaların da yorum hataları yaptıklarını görmek hiç de sürpriz olmuyor. Akreditif evraklarının incelenmesi sırasında bankaların yapacakları hatalar veya yorum farklılıkları ihracatçının aleyhinde bir karar olacaktır. Akreditif işlemlerinde yer alan bankaların yorum hatası içinde oldukları her kararları ihracatçıyı sıkıntıya sokmaktadır. ICC’nin akreditiflere ilişkin UCP 600 Sayılı Broşür hükümleri açık, net, kesin hükümler içerir. Bankaların akreditif evrağını incelemesi sırasında UCP 600 Sayılı Broşür hükümlerini farklı yorumlamaları, kuşkusuz ki akreditif evrağının değerlendirilmesinde hataya yol açacaktır.

Dış ticaret kuralları farklı yorumlamalara yol açmayacak kadar net ve açıktır. Ancak buna bu açık kuralları işin içinden çıkılmaz bir halde yorumlayan bankaların müşterine Allah sabırlar versin.

Ayşe Teyze, Hatçe Nine Bankalarına Güveniyorlar

Yeri gelir eşine ve çocuğuna, hatta torununa dahi güven duymayan duyamayan Ayşe Teyzeler Hatçe Nineler konu banka veya bankacısı olduğunda güven duyabiliyorlar.

Bankaların kendilerine tevdi edilen bu güven ve teveccühe her zaman layık olmaları gerekir. Ayşe Teyze, Hatçe Nine birer müşteridir. Tekavüt müşteri. Konu ne olursa olsun müşteri talimatı bankacılık teamüllerine mevcut yasalara uygun ise bankalar bu talimat dışında işlem yapmamalıdır. Aksi halde müşterinin güven duygusu ortadan kalkar.

Bu sözü sadece yurt içi işlemler için söylediğim anlaşılıyor olsa da “bankacılık” camiası sadece ülkemizde değil, tüm dünyada mevcuttur. Ne kaş yapın, ne de göz çıkartın. Ama müşterinin teamüllere tamamen uygun talimatlarını suistimale varak noktaya taşımayınız lütfen.

Aaaa yoksa suistimal yapan bankalar var mı ? Hem de dış ticarette öyle mi ?

Ya Reşat Bağcıoğlu… sen neler söylüyorsun ya ?

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds