Satınalma Dergisi Şubat 2024, Yıl:12, Sayı:134 Yayınlandı

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Değerli yöneticiler,

Öncelikle Şubat 2024 sayımıza katkı veren yazarlarımıza teşekkür ederim. Dopdolu bir sayı oldu. Meslek çevremizdeki gelişme ve trendleri incelemekten mutluluk duyuyoruz.

Bu sayıda dış ticaretin sıcak gündemine pencere açtık. Avrupa – Uzakdoğu konteyner trafiği Kızıldeniz’de meydana gelen saldırılarından önemli ölçüde etkilendi. Hatların risklerden kaçınma adına Ümit Burnu rotasını tercih etmeye başlaması bir zorunluluk oldu. Maliyetler ve nakliyat süreleri roket hızıyla artınca tedarik zincirlerinin yapısı fazlasıyla sorgulanmaya başladı.

Büyük şirketler bu tip saldırıların ne kadar süre devam edebileceğini kestiremiyor. Emniyet ve güvenlik riskleri sigorta maliyetlerini de yükseltiyor. Birçok sektörde yeni tedarikçi araştırmaları hız kazansa da kısa sürede köklü bir değişikliğe gitmek kolay değil. Yürürlükte olan sözleşmeler var. Diğer taraftan her kategoride ürün kalitesi ve hedef fiyatı tutturmak da mümkün değil.

Ülkemiz açısından Avrupa bölgesine ihracatımızda yeni fırsatlar meydana getirebileceğini düşünüyorum. Fakat Uzakdoğu ithalat tarafında ortaya çıkan yeni maliyetlerin olumsuz etkileri de olacaktır. Problemin uzun süre devam etmesi halinde fiyatlara yansıma ihtimali yüksek görünüyor. Kalıcı olması halinde ise ekonomide enflasyon rakamlarının tetiklenmesine neden olacaktır.

Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Verilerinde Canlanma İşareti

İmalat PMI

Ocak 2024 ayı Avrupa bölgesi İmalat PMI 46,6 Hizmetler PMI 48,4 olarak gerçekleşti. Almanya İmalat PMI 45,5 Fransa 43,1 ve İngiltere 44,8 seviyesinde oldu. Yükseliş trendi ile üretimde bir canlanma olduğu söylenebilir. Ocak 2024 ABD İmalat PMI 50,7 ve Hizmetler PMI 52,5 seviyesinde olurken Çin İmalat PMI 50,8 ve Hizmetler PMI 52,7 seviyesinde kaldı.

Konteyner Endeksleri

Kızıldeniz geçiş problemi endekslerin hızlı yükselmesinde hayli etkili oldu. Sert yükselişlerin ardından haftalık bazda aşağı yönlü hafif kırılma gözlemlenmektedir.  Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi Şubat 2024’te % 1 düşüşle 3.786 dolara geriledi. Fakat bu rakamlar geçen yılın ayını dönemi ile karşılaştırıldığında % 90 yüksek. Pandemi öncesi seviyelere göre ise % 167 yukarıda.

Şirket Eğitimleriniz İçin Doğru Teklifi Alın

Tedarikçi performans değerlendirme eğitiminden satınalma yönetimine kadar uygun fiyatla mesleki ve kişisel gelişim odaklı eğitim hizmetleri sunuyoruz. Referanslarımıza güveniyoruz.

Eğitim kataloğumuzu satinalmadergisi.com/egitim.pdf indirerek şirket ihtiyacınız için en doğru eğitimi alabilirsiniz.

Ekibinizi Geliştirin

E-Dergi Aboneliği ile Ekibinizin Yetkinliklerini Yükseltin


Ekibinizin mesleki ve yönetsel becerilerinin gelişimi için bir adım atın.
Departman olarak dergi arşivine (134 sayı), mesleki raporlarına ve gelecek bir yıl boyunca 12 sayıya erişim sağlayın. Dijital dergi aboneliği için https://satinalmadergisi.com/dijital-islem-merkezi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Satınalma dergisi mesleki alanda büyük bir boşluğu dolduruyor. Satinalmadergisi.com web sitemiz, e-dergi ve tedarik zinciri gündem klasörlerini uzun süre takip ettiğinizde mesleki gelişim ve yönetsel becerilerinizde değişimi göreceksiniz.

Keyifli okumalar,
Prof. Dr. Murat ERDAL

www.muraterdal.com

şubat 2024 Kapak

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds