Sosyal Hayatta Kalite Nerede?

Alım - Satım

Mehmet Uğur ÖZDENİZ
Mehmet Uğur ÖZDENİZhttp://www.standartmarkakalite.com
PROFESYONEL İLGİ ALANLARI; Kalite, enerji, çevre, iş sağlığı iş güvenliği, enerji, tedarik zinciri yönetimi, prefabrik yapı, yeşil bina, yeşil havaalanı, yeşil liman Yönetim Sistemleri, Ürün – Laboratuvar – Kalibrasyon - Direktif – Sistem – Hizmet – Personel ve uygunluk belgelendirmeleri, gözetim ve denetim faaliyetleri, Laboratuvar yapı malzemeleri konusunda teknolojik inceleme, test ve muayene raporlandırma, CE, G işareti direktif uygulamaları, Çevre Şehircilik Bakanlığı Laboratuvar Denetçisi, tüketicinin korunması, akreditasyon ve bunlarla ilgili her türlü mevzuat ve dokümantasyon hazırlama çalışmaları, İŞ TECRÜBESİ; Afşin Elbistan Termik Santrali montajcı firmasında Foster Wheeler Amerikan Şirketinde Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak göreve başladım. Kıdemli Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak beş Yıl görev yaptıktan sonra iş bitimi dolayısıyla ayrıldım. Askerliğimi Kısa Dönem 1981 Kasım 1982 Şubat ayında Burdur’da Yaptım. 1985 başında 1986 sonuna kadar Hatay da kendi iş yerimizde Dericilik üzerine kundura derisi imalatında çalıştım Ve 1986 yılında Türk Standartları Enstitüsüyle tanıştım. Türk Standartları Enstitüsü Kayseri Bölge laboratuvarı ve Bölge Kompleksi inşaatına, İnşaat kontrol amiri son bir yılda Belgelendirme Müdürü olarak göreve devam ettim Ağustos 1993 yılında Türk Standartları Enstitüsü Çorum Bölge Müdürü olarak atandım, burada inşaat laboratuvarında yapı malzemeleri kapsamında test ve muayene, Belgelendirme ve inceleme Hizmetlerinde bulundum. 1997 yılında Oryantasyonla Kayseri Bölge Müdürlüğü görevini, 1998 yılında Oryantasyonla TSE Emlak İnşaat Daire Başkanlığı görevlerini bir müddet ifa ettim, 2007 yılına kadar TSE Çorum Bölge Müdürlüğü görevinde bulundum, 2007 yılı itibariyle yönetim kararıyla unvan değişikliği yapılarak TSE Çorum Ürün Belgelendirme Müdürlüğü görevine atandım. Buradan 2012 yılında TSE Çukurova Bölge Koordinatörlüğü görevine getirildim ve buna ilaveten TSE Adana belgelendirme müdürlüğü görevini de yönetim kararıyla 2013 yılı itibarıyla birlikte yürüttüm. Haziran 2015 ‘de Bursa İl Koordinatörlüğün de Baş araştırmacı olarak atandım, Tüm bu süreçte Yapı Sektöründe Teknolojik İnceleme ve Beton, Agrega, Beton ve Betonarme Boru, Menfez, Baca ve Bilezik, Bordür, Parke / Kilit Taşı, Kireç, Klinker ve Çimento vb. gibi ürünlerde test ve muayene raporlandırma hizmetinde, ayrıca yönetim sistemlerinde Eğitmen ve Baş Tetkikçi olarak çalıştım. 02.07.2020 tarihinde TSE Bursa Bölge Koordinatörlüğünden emekli oldum. Şu Anda Çorum’da GELİŞİM YAPI ANALİZ VE ARGE LABORATUVARI İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ’de Teknik Müdür ve Laboratuvar Denetçisi olarak görev yapmaktayım. 20.11.2020 tarihi itibarıyla, uzman arkadaşlarımla kurduğum, Standart Marka Kalite Gözetim ve Rehberlik Anonim Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Sosyal Hayatta Kalite Nerede?

Mehmet Uğur ÖZDENİZ
Standart Marka Kalite Rehberlik ve Gözetim A. Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu ay ki yazıma başlarken, sizlerle sosyal hayatta yaşadığım ve beni etkileyen bir uçak seyahatimde tanıştığım bir delikanlıyla geçen diyaloğumu anlatacağım. Pandemi sürecinde emekli bireyler olarak ben ve eşim yaşımızın gereği sağlık bakanlığımızın aldığı, yayınladığı koruyucu tedbirlere mümkün oldukça riayet etmiş, aşılarımızı olmuş, maske mesafe ve hijyen kurallarına uymuş, hatta o yıl yurt dışına küçük kızımın yanına gitmek için planladığımız Brüksel seyahatimizi iptal ettirmiştik. İşte bu yıl aldığımız bir kararla o gün yapamadığımız Brüksel uçuşumuzu yapmak üzere Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan uçağımızdaki yerimizi aldık, bize verilen birer küçük sekiz kilogramlık valiz hakkımız haricinde benim elimde bilgisayar çantam eşimde ise kendi çantası ve içinde yola çıkarken atıştırmalıklarımızın yer aldığı küçük bir çanta bulunmaktaydı.Uçakta bize verilen çekin işleminde belirtilmiş pencere kenarı ve orta koltuktaki yerimizi aldık, bekliyoruz fakat bu ara eşim koltukların birbirine ne kadar yakın olduğunu ve üç saati aşkın bir uçuşta benim rahatsız olabileceğimi ifade ederek endişesini belirtti.

Tabi burada aklımıza hemen müşteri beklentisi, memnuniyeti ve organizasyon şartları ile hava yolları uçuş seyahat şartları geldi.

Ülkemdeki iki önemli hava yolları uçuş kuruluşları olan şirketlerin koltuk ara mesafelerini araştırdığımda gerçeği anladım.

1980 – 85 yıllarından itibaren dünyada mesafelerde “Endüstriyel Tasarım” adı altında ve bu güne kadar devam eden gelen daralma miktarı ortalama en az iki ila üç inç arasında olmuş, (bir inç iki buçuk santim olduğuna göre daralmayı anlayabiliyoruz).

THY koltuk mesafesi, Koltuk özellikleri, Daha fazla hareket alanı için 79 cm diz mesafesine sahip, 15 cm yatabilen koltuklar, Uzun mesafeli uçuşlarda 46 cm koltuk genişliği.

Kaldırılabilen kol desteği sayesinde yatağa dönüşebilen orta koltuklar,

Dört yönlü baş desteği, 12 veya 13,3 inç büyüklüğünde kişisel ekranlar,

Ayarlanabilir ayak desteği bilgisi bulunmakta.

Pegasus’un A321neo’sunda yeni uçağının en fazla dikkat çeken özelliği ise koltuk kapasitesi, tamamı Economy Class olarak düzenlenen yeni 321neo’da tam 239 koltuk bulunacak.

Airbus’ın A321neo’lar için tek kabin sınıfında tespit ettiği en fazla kapasitenin 244 koltuk olduğu düşünüldüğünde, Pegasus’un bu uçağı ne kadar verimli bir biçimde planladığı daha iyi anlaşılıyor, Uçaktaki koltuklar arasındaki diz mesafesi ise 28 inç (71 cm) olarak belirlenmiş.

İki hava yolu arasındaki koltuk mesafeleri konfor, yakınlık, uzaklık ve ticari avantajlar dikkate alındığında kendini belirlemekte,

Kalite bir ihtiyaçtır, burada tercih sahip olduğunuz bilgiye, cebinize ve rahatınıza göre değişiyor, fakat bunun bir zorunluluğu yok tamamen tercih ve talep meselesi, tek yapılacak iş hava yollarına web sayfasından önerilerde bulunmak olacak, bunu ne kadar sık yapar isek şartlar o kadar kullanıcı lehine değişecek kalite sağlanacaktır.

Kendim bu konuda bir öneride bulunmayı deneyeceğim ve bunu her seferde yapmayı düşünüyorum.

Kalite bir ihtiyaçtır dersek,

Uçaktaki yerimizi aldıktan sonra bu arada yanımıza genç temiz bir delikanlı geldi merhabalaştık ve eşyalarını koltuk arakasına yukarı bagaja yerleştirip oturdu.

Biraz sonra çantasından iki şişe içecek çıkarıp ön koltuğun arka file cebine sıkıştırdı, kulaklarına kulaklıklarını taktı ve yaslandı.

Uçak içi gerekli kontrol ve sayım yapıldıktan sonra havalandık, yanımdaki genç iki koltuk arasındaki tek kolu indirdi ve kolunu yasladı bende kenarına kolumu iliştirdim böylece ilk iletişimimizi sağlamış olduk, koltuk arası mesafelerde yukarda verdiğim “Endüstriyel Tasarım” ölçülerinde küçültüldüğünden çok samimi oturuyorduk,

Biraz sonra yanımda eşimden yolluk ne var diye sordum. Bana bir kapalı kutu verdi, açtığımda içinde kaysı meyvesi ve kıymalı börek gördüm, kaysıdan iki tane alıp birini yanımdaki gence uzattım ve buyur ettim, kabul etti ve aldı hoşuma gitmişti.

Biraz sonra iki börek ambalajını açıp birini aldım, diğerini ona uzattım onu da kabul edip aldı beraber yedik, teşekkür etmişti, mutlu oldum.

Bu arada ön koltuktaki içeceklerinden birini açmış içiyordu ve bana dönüp bize iki bira veya başka bir şey ikram etmek istediğini söyledi, ben bira içmediğimi ve bir şey içmeyeceğimi söyledim, başka bir şey ısmarlayayım dedi ben ise teşekkür ettim, şu anda istemediğimi yolumuzun daha uzun olduğunu söyledim.

Biraz sonra genç çocuk hostesten bir şeyler istedi, gelen yiyecekte bize de uzattı ve almamızı istedi şaşırdık.

Genç (Arda) bizim için de ısmarlamış, benim ikramımdan, ikram ettiklerimden ziyade davranışım çok hoşuna gitmiş, bana şu güzel cümleyle düşüncesini ifade etmeye çalıştı:

Siz bana bir adım yaklaşırsanız, ben size on adımla gelirim

Sizin davranışınız beni çok etkiledi dedi ve arkasından, bir yolculukta annesinin yanında oturanlar sürekli bir şeyler yiyip içmişler ve hiç ikram etmemişler, bu da onları çok etkilemiş üzmüş.

Kendisine toplum kültürünün, yetişme tarzının, aile ve toplum ahlakının çok önemli olduğunu milleti millet yapan özelliklerin bu olduğunu anlatmaya çalışıp eğitime çok önem vermemiz gerektiğini bunun da iki yoldan ele alınması gerektiğini bunun birinin aile içi eğitimi, diğeri ise aile dışı eğitim, onun da milli eğitim olduğunu ifade ettim.

Kendisi de bana eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayarak şu ifadeyi kullandı.

Eğitimli insandan gelen zarar bile kaliteli gelir”

Çok etkilenmiştim ve çok hoşuma gitmişti, anladım ki yetişen gençlik umut verici ve “Kaliteyi” biliyor “Kaliteye” inanıyordu.

Kendisine teşekkür ettim ve bana Brüksel’de Gent’te yaşadığını ora vatandaşı olduğunu orada okuduğunu devlet vergi denetçisi olarak çalıştığını söyledi.

Yazın ailesi ile annesinin memleketi olan Eskişehir’e geldiklerini ve Sivrihisarlı olduklarını anlattı.

Bu arada bende kendisine bir kalite uzmanı olduğumu,

Emekli olduktan sonra kalite elçisi olarak kurum ve kuruluşlara yönetim sistemleri konusunda eğitimler ve belgelendirme süreçlerinde destek verdiğimi,

Milli kuruluşumuz TSE’ye belgelendirme hizmeti için firma hazırladığımı

Piyasada ülkemizi işgal etmiş çantacı, çıkarcı, paracı kuruluşlara, parayla içi boş belge veren firmalara karşı çalışmalar yaptığımı,

İki yılı aşkın sürede Yerli ve Milli Kalite anlayışına uygun olarak Milli Kuruluşumuz Olan Türk Standartları Enstitüsünün verdiği ve Türk Akreditasyon Kurumundan Akredite olan tüm Dünya ve Avrupa’da kabul gören hizmetleri kapsamında, Milli Üreticilerimize sanayinin, çalışanın ve ülkenin kazanması için;

Yönetim sistemleri, tedarikçi gözetimi, ürün standardizasyonu, yapı sektörü test ve deneylerin uygulanması ile CE teknik dosya hazırlanması konularında, eğitim, rehberlik, gözetim hizmeti vererek, TSE’den belge almanın zor ve pahalı olmadığını bu işin öğrenerek yapılmasının daha kolay olduğunu sağladığımı,

Kurumlarımızın kurumsallaşması ve profesyonelleşmesi için eğitim ve pratik çalışmaları bire bir yürüttüğümü,

Kalite konusunda projeler geliştirdiğimizi,

Bursa’da Kaliteye gönül vermiş milli üretim ve tüketim konusunda, markalaşma yolunda yüksek teknolojik üretim oranında milli sertifikasyon ve milli belgelendirme konusunda toplantılar ve konferanslar verdiğimizi ifade ettim.

Kalite Birliği adı altında Temiz Kalite anlayışıyla sosyal sorumluluk çalışmaları yapan sivil toplum gurubumuzun olduğunu,

Tek yolun, insanın bir hayalinin olması ve bu hayal doğrultusunda çalışması gayret göstermesi olduğunu,

Milli eğitime önem verdiğimizi ana sınıfından başlayıp okullarda Kalite Dersinin verilmesi için proje çalışmalarımızın sürdüğünü belirttim kendisi de çok memnun kaldı,

Bizleri Gent’e davet etti gelir isek çok iyi rehberlik yapabildiğini ve bizimle birlikte şehri tanıtabileceğini söyledi.

Hep beraber yüce Atatürk’ün çizdiği yolda ilerlemeyi, Yerli ve Milli Üretimi Desteklemeyi, Kendi Ürünlerimizi Üretmeyi, Markalaşmayı ve kendi Belgelendirme kuruluşlarımız ile hareket etmeyi, Milli Olmayı ve Milli Ses Vermeyi davetimi yineliyorum.

Sağlıkla kalın esen kalın,

Saygılarımla.

Standart Marka Kalite Rehberlik ve Gözetim A. Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Uğur ÖZDENİZ

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds