Tedarikçi, Tedarik Zinciri ve Tedarik Departmanının Performans Ölçümü

Alım - Satım

Adil Ünal
Adil Ünalhttps://satinalmadergisi.com
Satınalma Dergisi'nin ve Buyer Network platformunun kurucu ortağıyım. İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak Tedarik zinciri stratejileri, satınalma ve tedarik zinciri süreç yönetimi ve performans değerlendirme alanlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim. iletişim: aunal@istanbul.edu.tr adil.unal@tinova.com.tr

Tedarik zinciri yöneticileri olarak faaliyetlerimizin sonuçlarını olabildiğince nesnel bir şekilde yorumlayabilmek için anahtar performans gösterlerinden (KPI=key performance indicator) faydalanmaktayız. Performans gerçekleşme sonuçlarını öznel olarak yorumlayabilmek de mümkündür fakat sayısallaştırılmamış ve kurumsal veritabanlarında kayıtlı veriye dayanmayan bu sonuçlar işletmenin gerçek durumunu yansıtmada yetersiz kalabilmektedir.

Tedarik zinciri ile ilgili performans ölçümü söz konusu olduğunda sadece tedarikçiye odaklanan, firmanın finansal başarısına odaklanan veya sadece belirli fonksiyonlara odaklanan yaklaşımların olduğunu görmekteyiz.

Bu yazımızda performans ölçümünü 3 başlıkta ele alacağız. Her bir başlığın kendine özgü alt performans göstergeleri bulunmaktadır. Bu başlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1- Tedarikçilerin Performans Ölçümü: İşletmenin tedarikçilerinin performansını ölçtüğü alandır. Kalite, maliyet, teslimat, yenilikçilik, çevreye saygı, çözüm üretme yeteneği, organizasyonel uyum gibi alanlarda performans göstergelerine dayalı ölçüm yapılmaktadır.

İçeriğin devamını görüntülemek için Öğrenme Merkezi Üyeliği gereklidir. Üye iseniz lütfen giriş yapınız. Henüz üye değilseniz Dijital İşlem Merkezi üzerinden üyelik satın alarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.
Hesap Oluştur

Satınalma Dergisi Eğitim Kataloğunu İndirmek için Tıklayınız.

 

 

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds

Kayıt Formu

Kayıt için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) Usul ve Esasları Uyarınca Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Müşteri Aydınlatma Metnin okunması ve kabul edilmesi gereklidir.