Tele Satış

Erdem Karagözhttp://www.erdemkaragoz.com
Erdem Karagöz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdikten sonra satış alanlarında çalıştı. Daha sonra sahadaki satış deneyimlerini eğitmen ve danışman olarak devam ettirdi. Livcon Master Certified Coach Eğitimleri aldı. Satış ve Kurumsal Koçluk alanlarında çalıştı. United firmasında satış eğitmeni olarak 4 yıl görev yapan Erdem Karagöz halen Kevin Hogan Türkiye partneri olarak çalışmaktadır. 4 yıl Brian Tracy eğitimlerini vermiştir. 5 Eylül 2016 tarihinde Çalışma Bakanlığı Akredite Master Trainer olarak AB ve Devlet Projelerinde eğitmenlik ve eğiticilerin eğitimini yapmaktadır. Erdem Karagöz Akademi’de kurucu ve 12 eğitmeni ile uzun soluklu satış eğitim projeleri yürütmektedir. Türkiye’de 70 ilde Satış, İkna alanlarında eğitimler vermiştir. Asla Vazgeçme, Kariyer Dolmuşu, Türk İşi, Satış İknası kitaplarının yazarıdır. Tavır yönetimi kitabı üzerinde çalışmaktadır. Kurumsal eğitimlerde 14 yıldır eğitim vermektedir. 2018 yılında 210 gün eğitim yapmıştır. Kurumsal eğitimler dışında satışı Biletix tarafından yapılan açık eğitimler ve online eğitimler vermektedir. Satış eğitmenliği dışında şirketlere satış danışmanlığı ve satış koçluğu projelerinde görev alan Erdem Karagöz Telekomünikasyon, Bankacılık, Network Marketing, Gayrimenkul firmaları, Banka, ilaç ve Beyaz eşya alanlarında satış ve ikna alanlarında davranış değişikliği hedefli, enerjisi yüksek, eğlenceli ve davranış değişikliği hedefli eğitimler vermeye devam etmektedir. Değişim değer katar sloganı ile öğrenmekten ve bilgi paylaşmaktan keyif almaktadır.

Çağrı merkezleri nasıl satış yapmalıdır? Çağrı merkezlerinin turnover oranları her zaman çok yüksektir. Sadakatın az olduğu bu agresif pazara her gün yeni oyuncular katılmaktadır. Zaman baskılı satışta yeterince yetkinliğe sahip olmayan call canter çalışanı eğitilmezse aynı hataları tekrarlayacaktır.

Tele satış, çağrı merkezinden satış etkin dinleme ve güçlü sorular kullanılarak müşteri ihtiyacını anlama ve müşteride satın alma, sahip olma arzusunu tetiklemektir. Bir çağrı için konuşma haricinde harcanan toplam sürenin kalitesi kadar konuşmanın etkileşimi de önemlidir. Scprit üzerinden mekanik bir sesle sadece ürün ve hizmet satışına odaklanmanız müşteriyi mutlu etmeyecektir. Müşteri içinde bulunmadığı, kararına ortak olmadığı bir ürün ya da hizmeti satın hale gelmesi için hazırlanması gerekir.

Bazen 3 dakika zaman baskısı buna yetmeyecektir. 10 dolar ve altında bir ürün/ hizmet satarken hedefiniz daha çok ve hızlı müşteriye ulaşmak olabilir. Kalite arayışındaki şirketler her müşteriye Dünyanın en değerli insanı gibi davranmanızı ve yaşadığı deneyimden keyif almanızı isterler.

Sattığınız ürün ve hizmetin fiyatına, müşteri profiline bağlı olarak müşteriyi oyunun içine katmalı, işbirliği, destek ve tavsiyeleri almalısınız. Bunu sağladığınızda oyunun aksiyonu değişecektir.

Türkiye’de Tele satış profesyonellerinin önemli bir yanılgısı da tek kanaldan eğitim vererek disiplin altına alabileceklerini düşünmeleridir. Farklı eğitmen, mentör hatta müşteriler ile takım geliştirilmelidir. Çünkü insanlar zıtlıklarla daha iyi noktaya gelirler.

Acw süresi düşürmenin yolu işlemleri çağrıdan sonra değil çağrı anında yapabilmektir. Bu yüksek motivasyon ve odaklanma ile sağlanır. Bu beceriyi zamanla kazanacağınız gibi hayatınızdaki sadelik, uyku kaliteniz, su tüketiminiz, ortamın oksijen miktarı, giysileriniz, ortam ısısı, diğer çalışanlar,yöneticilerinizin tavrı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Çağrı ile birlikte işlemleri eş zamanlı tamamlamanız kariyer, prim ve performansınızı olumlu etkileyecektir.  Çağrı merkezi ve satış zaman baskısı altında kendini geliştirmektir. Daha iyisini nasıl yapabilirim? Şirket benim olsaydı neyi daha iyi yapardım? Neyi asla yapmazdım? Sorularına sürekli cevap bulmanız gerekir.

Call center merkezleri telefonda satış, etkileme, ikna, iletişim becerileri gibi eğitimleri davranış değişimi hedefli olarak sürekli almalı ve ROI takip edilmelidir.  Performans kriterleri çok iyi anlatılmalı ve seçimlerde mutlaka sahada yöneticisi olacak kişiler yer almalıdır. Zorluk derecesi yüksek işleri geçmişte yapmış kişiler ve daha çok işe, kazanca, prime ihtiyacı olan kişiler seçilmelidir.

Karakteri seç yeteneği eğit kavramı burada çok önem kazanır. Simülasyonlar, oryantasyon eğitimleri ve zorluk derecesi yüksek role playler ile hazırlanmalıdır.

Müşteri itirazlarında kendini, şirketini, ürün ve hizmetini değersizleşitirmemeli, müşteri ile hızlı uyum yakalamalıdır. Değişim için müşteriye yavaşça etki etmek yerine hızla bilinç altında yerini almalıdır.

Dinleme teknikleri, anlık geri bildirimleri, hipnotik kodlar iletmesi, müşteriyi cesaretlendirmesi, satın alma, sahip olma duygusunu anlık yaşatması gerekir.  İlk konuşma anındaki nefes alışından satın alan yada almayan müşteriye teşekkür ettiği ana kadar her saniyesini zihninde binlerce kez oynamalıdır.

Tele satış inovasyon, yapay zeka uygulamaları, anlık veri girişi ve sürekli eğitim ile gelecekte çok daha kazandıracak bir meslek dalıdır.

Sektörde kazanan olmak için her saniye izlenen, dinlenen satıcılar işi kendileri için yaptığının farkında olmalıdır. İçsel motivasyonunuzu ve başarmak için güçlü nedenlerinizi bulduğunuzda hedefinize ulaşacaksınız.

Her saniye ülkeye, şirketinize, ailenize, kendinize katma değer ürettiğinizin farkındasınız. Unutmayın zorluk sizin onu nasıl konumlandırdığınıza bağlıdır. Güçlü nedenler zorlukları her zaman yok edecektir.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Buyer Network B2B Webinar Serisi Devam Ediyor – Satış vs. Satınalma

Bu Cumartesi saat 15:00’te Buyer Network B2B Webinarlar Serisi'nde buluşuyoruz. Kurumsal pazarlarda ticaretin tarafları buluşuyor. Satış ve satınalma... İki farklı dünya,...

COVID-19 Salgını Sonrasında Müşteri Deneyimi Yeniden Şekillenecek

Tüketici alışkanlıklarını ve beklentilerini en iyi anlayan, tüketicilerle en doğru iletişimi kuran ve müşteri deneyimini en üst düzeye çıkaran...

Son Yüzyılın En Büyük Küresel Buhranı Kapıda

EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği, Covid 19 sebebiyle fiziki şartlarda gerçekleştiremediği seminerlerini webinar olarak sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin...

Yeni Dünya Düzeninde İtibar Yönetimi

Dijital dünyanın, tercihlerin belirlenmesinde gün geçtikçe daha ciddi bir rol oynamaya başladığı ve marka yatırımlarının, küresel rekabette öne çıkabilmek...

Banka Avalli (Garantili) Poliçenin Hangi Hallerde Ödenmeme Olasılığı Olabilir?

POLİÇE NEDİR? Parası peşin alınmayan ve belli bir vade içinde alınması öngörülen ihracat bedeli alacakları için ihracatçılar tarafından ithalatçının kabul...

Pandemi Günlerinde Satınalma

Belirsizlik, Değişim ve Ölüm Korkusu 2019 yılının son günlerinde Çin'de ortaya çıkan ve kısa bir zaman diliminde tüm dünyayı etkisi...

Chatbot Marketing

Dünya pazarlama piyasasının vazgeçilmezlerinden bir tanesi chatbot marketing olacak. Uluslararası ticarette yer alan her işletme, chatbot pazarlamasına geçiş yapıyor. Müşteri ve...

COVID-19 Pandemisinin Kişisel Verileri Koruma Kanunu Süreçleri Üzerindeki Etkileri

Tüm dünyada ve şu anda da ülkemizde etkili olan COVID-19 virüsü salgınının yayılmasını engellemek ve etkilerini en aza indirmek adına kamu...

B2B Ekosistemde Yerinizi Alarak Ticaretinizde Yeni Kanal Açın.

TİCARET BÜLTENLERİ VE DESTEK HİZMETLERİMİZ: B2B Alım talebinizi veya satış duyurunuzu bizimle paylaşın. Platformda, ticaret bülten ve kataloglarında yer alsın....

Teknopark Şirketleri KDV ve Amortisman Uygulamalarındaki Yeni Avantajlardan Haberdar Mıydınız?

Türkiye olarak ekonomik dalgalanmalar yaşadığımız şu dönemlerde ilaç niteliği taşıyan teşvik ve avantajlar; şirketlerimizin faaliyetlerini yürütürken nefes aldırıcı, ülkemizin...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın