YÖNETİM SİSTEMİ PRENSİPLERİ “İYİLEŞTİRME” UDF VE SÜREKLİ İYİLEŞMENİN ÖNEMİ, “İYİLEŞTİRME”

ÜRÜN ve FİRMA ARAŞTIRMA

Mehmet Uğur ÖZDENİZ
Mehmet Uğur ÖZDENİZhttp://www.standartmarkakalite.com
PROFESYONEL İLGİ ALANLARI; Kalite, enerji, çevre, iş sağlığı iş güvenliği, enerji, tedarik zinciri yönetimi, prefabrik yapı, yeşil bina, yeşil havaalanı, yeşil liman Yönetim Sistemleri, Ürün – Laboratuvar – Kalibrasyon - Direktif – Sistem – Hizmet – Personel ve uygunluk belgelendirmeleri, gözetim ve denetim faaliyetleri, Laboratuvar yapı malzemeleri konusunda teknolojik inceleme, test ve muayene raporlandırma, CE, G işareti direktif uygulamaları, Çevre Şehircilik Bakanlığı Laboratuvar Denetçisi, tüketicinin korunması, akreditasyon ve bunlarla ilgili her türlü mevzuat ve dokümantasyon hazırlama çalışmaları, İŞ TECRÜBESİ; Afşin Elbistan Termik Santrali montajcı firmasında Foster Wheeler Amerikan Şirketinde Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak göreve başladım. Kıdemli Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak beş Yıl görev yaptıktan sonra iş bitimi dolayısıyla ayrıldım. Askerliğimi Kısa Dönem 1981 Kasım 1982 Şubat ayında Burdur’da Yaptım. 1985 başında 1986 sonuna kadar Hatay da kendi iş yerimizde Dericilik üzerine kundura derisi imalatında çalıştım Ve 1986 yılında Türk Standartları Enstitüsüyle tanıştım. Türk Standartları Enstitüsü Kayseri Bölge laboratuvarı ve Bölge Kompleksi inşaatına, İnşaat kontrol amiri son bir yılda Belgelendirme Müdürü olarak göreve devam ettim Ağustos 1993 yılında Türk Standartları Enstitüsü Çorum Bölge Müdürü olarak atandım, burada inşaat laboratuvarında yapı malzemeleri kapsamında test ve muayene, Belgelendirme ve inceleme Hizmetlerinde bulundum. 1997 yılında Oryantasyonla Kayseri Bölge Müdürlüğü görevini, 1998 yılında Oryantasyonla TSE Emlak İnşaat Daire Başkanlığı görevlerini bir müddet ifa ettim, 2007 yılına kadar TSE Çorum Bölge Müdürlüğü görevinde bulundum, 2007 yılı itibariyle yönetim kararıyla unvan değişikliği yapılarak TSE Çorum Ürün Belgelendirme Müdürlüğü görevine atandım. Buradan 2012 yılında TSE Çukurova Bölge Koordinatörlüğü görevine getirildim ve buna ilaveten TSE Adana belgelendirme müdürlüğü görevini de yönetim kararıyla 2013 yılı itibarıyla birlikte yürüttüm. Haziran 2015 ‘de Bursa İl Koordinatörlüğün de Baş araştırmacı olarak atandım, Tüm bu süreçte Yapı Sektöründe Teknolojik İnceleme ve Beton, Agrega, Beton ve Betonarme Boru, Menfez, Baca ve Bilezik, Bordür, Parke / Kilit Taşı, Kireç, Klinker ve Çimento vb. gibi ürünlerde test ve muayene raporlandırma hizmetinde, ayrıca yönetim sistemlerinde Eğitmen ve Baş Tetkikçi olarak çalıştım. 02.07.2020 tarihinde TSE Bursa Bölge Koordinatörlüğünden emekli oldum. Şu Anda Çorum’da GELİŞİM YAPI ANALİZ VE ARGE LABORATUVARI İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ’de Teknik Müdür ve Laboratuvar Denetçisi olarak görev yapmaktayım. 20.11.2020 tarihi itibarıyla, uzman arkadaşlarımla kurduğum, Standart Marka Kalite Gözetim ve Rehberlik Anonim Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Başarılı kuruluşlar her zaman iyileştirme odaklı çalışırlar.

Kuruluşun mevcut performans seviyesinin sürdürülmesi için, iç ve dış hususları / durumları ile ilgili değişiklere tepki verebilmesi ve yeni fırsatların yaratılması için iyileştirmelerini görebilmeli bu da önem arz etmektedir.

Bu nedenledir ki, bağlamdaki / içerikteki değişikliklerde, kurumsal yeteneklerinde, müşteri memnuniyetinde ve proses performanslarında iyileşme ihtiyacı doğacaktır.

İç / dış hususlardaki etkilerden dolayı ki iyileşme ihtiyaçlarının kök sebeplerin belirlenmesi, uygunsuzluk ve düzeltici faaliyetlerin bire bir takip edilmesi ve izlenmesine odaklanmalıdır.

Böylece iyileştirme için sürekli öğrenmek ve yeni aksiyonlarla takip etmek durumundayız.

Bunun sonucu İnovasyon faaliyetlerinde, iç ve dış risk ve fırsatlara karşı hazırlıklı olma kabiliyetimiz gelişecektir.

Kuruluş, müşteri memnuniyetini artırmak ve müşteri şartlarını karşılamak için gerekli faaliyetleri uygulamalı, müşteri ziyaretleri, pazar payını, önerileri, şikâyetleri takip etmeli istatistik veri analiz değerlerine göre iyileştirme için fırsatları görmeli, belirlemeli ve seçmelidir.

Bu hususlar ile bilinen veya öngörülen şartların karşılanması için ürün ve hizmetlerin iyileştirilmesi, düzeltilmesi veya istenmeyen etkilerin azaltılması,

Yönetim Sistemlerinin etkinliğinin ve performansının, kuruluş yapısındaki hiyerarşik düzen içerisinde, proseslerin her birinin ayrı olarak takibi / izlenmesi ile iyileştirilmesi sağlanacaktır.

İyileştirme, sırasıyla düzeltme, düzeltici faaliyet, sürekli iyileştirme, değişiklik atılımı, inovasyon ve reorganizasyonu içermektedir.

Uygunsuzluk ve düzeltici faaliyetler için, uygunsuzluk oluştuğunda, kuruluşun tepkileri / izleyeceği yol, uygunsuzluğa tepki verilmesi ve mümkün olması durumunda kontrol edilmesi ve düzeltmek için eyleme geçilmelidir.

Sonuçları ile ilgilenilmesi, uygunsuzluk nitelik ve niceliğine bağlı olarak ele alınması iyileştirme için gereklidir.

Uygunsuzluğun başka bir yerde tekrar etmemesi veya oluşmaması için nedenlerinin giderilmesi amacıyla eyleme geçme ihtiyacının değerlendirilmesi esastır.

Bu nedenledir ki, uygunsuzluğu gözden geçirerek ve analiz ederek, uygunsuzluğun nedenleri belirlenerek ve benzer uygunsuzlukların var olup olmadığını veya gerçekleşip gerçekleşmeme olasılığı görülmeli.

Gerekli tüm faaliyetlerin uygulanması, uygulanan tüm düzeltici faaliyetlerin etkinliğinin gözden geçirilmesi, gerekliyse planlama esnasında belirlenen risk ve fırsatların güncellenmesi ve ihtiyaç olan durumlarda yönetim sisteminde değişikliklerin yapılması sağlanmalıdır.

Düzeltici faaliyetler, karşılaşılan uygunsuzlukların etkilerine uygun olmalıdır.

Kuruluş delil olarak, uygunsuzlukların ve gerçekleştirilen müteakip eylemlerin yapısını, herhangi bir düzeltici faaliyetin sonuçlarını kanıtlayan yazılı bilgiyi muhafaza etmelidir.

Kuruluş yönetim sisteminin yapısı gereği, yönetim sisteminin uygunluğunu, yeterliliğini ve etkinliğini sürekli olarak bu sistemle iyileştirmelidir.

Analiz ve değerlendirme çıktıları ve yönetim gözden geçirme çıktılarıyla ilgilenmeli, eğer ihtiyaç veya fırsat varsa belirlenmeli ve sürekli iyileştirmenin bir parçası olarak ele alınıp sağlanmalıdır.

Kuruluşlarımız, yönetim sistemleri prensibi olan “iyileştirme” için kendi yapılarında etkinliği arttırmak için iç ve dış eğitimler planlamalıdır.

Bu eğitimlerin başında öncelikle “Risk ve Fırsat Yaklaşımlı Proses Etkileşim, İç Tetkik ve İstatistik Veri Analizi eğitimlerini” uygulamaya almalı değerlendirmelidir.

Proses planlamalarının stratejik eylem planları kapsamında gözden geçirilmesi PUKÖ modelinin anlaşılması ve unutulmaması sağlanmalıdır.

Türk Standartları Enstitüsünün, Üniversitelerimizin ilgili bölümlerinin, açmış olduğu yıllık eğitim programları, yerli ve milli sivil toplum kuruluşlarımızın iyileştirme, temiz kalite, yerli ve milli üretim konusunda göstermiş oldukları bu çabanın sonucunda,

İYİLEŞTİRMEprensibiyle, Türk sanayisi, Türk gençliği, ülkemiz Türkiye kazanacaktır.

#MilliSesVer… ‘ Türkiye ’…

Tekrar buluşmak dileğimle, Sevgi ve Saygılar.

Standart Marka Kalite Rehberlik ve Gözetim A. Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Uğur ÖZDENİZ

Referanslar:

https://intweb.tse.org.tr/Standard/Standard/StandardAra.aspx

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Akılcı Tahminler Rehberi

Hep bir sorgulamalar, hep bir tahminler, hep hep hep varsayımlar ve ihtimaller dünyasıdır iş hayatı. Devamlı bir şeyleri anlamak, fark...

Zaman Baskısı ve Yukarıdan Aşağıya Görsel Dikkat

Markaların, hedef kitlelerinin dikkatini çekebilmek için sıklıkla başvurduğu aşağıdan yukarı görsel dikkate ek olarak içsel, amaca odaklı gerçekleşen ve...

Nöropazarlama Uygulamalarının Sanayi Sektörüne Uyarlanması Nasıl Olur ?

Pazarlama Beyinde Başlar… Nöropazarlama, nörobilim ve pazarlama ana bilim dallarındaki yöntem ve uygulamaların disiplinler arası bir yaklaşımla pazarlama alanında kullanılmasını...

Aşırı Düşük Kapsamında Belgelerin Sunuluş Şekli ?

İtirazen Şikayet Konusu;  TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Satın Alma ve Stok Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 14.10.2022 tarihinde açık ihale...

Uluslararası İstanbul İplik Fuarı 19. Kez 16-18 Şubat’ta Gerçekleşecek

Tekstil sektörünün en önemli ham maddesi olan iplik endüstrisinde faaliyet gösteren üreticiler, 16-18 Şubat 2023 tarihlerinde 19. kez TÜYAP...

Alüminyum & Demir-Çelik, Endüstriyel Fırınlar & Isıl İşlem & Döküm Sektörlerinde Personel Sıkıntısı

Değerli Sanayicilerimiz ve Kıymetli İşverenlerimiz, Milyonlarca dolar yatırımlar yaptık, fabrikalar kurduk, tesisleştik, makinalar ve teçhizatlar aldık. Borç aldık, kredi çektik,...

İşveren, İşçiye Tahsis Ettiği Aracı, Mesai Saatleri Dışında Araç Takip Sistemi ile İzleyebilir mi ?

İşverenler, işyeri dışında yapılacak işlerini işçilerine tahsis ettikleri hizmet araçları vasıtası ile yürütmekte ve işçilerin kullandığı araçlara araç takip...

SATIŞ YÖNETİCİLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI – New Sales Mindset –

SATIŞ YÖNETİCİLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI - New Sales Mindset - Son Başvuru: 8 ŞUBAT 2023 Program Süresi: 60 Saat (5 Hafta sonu Online...

Makine Sektörü 2022 Yılını 25,3 Milyar Dolar İhracatla Tamamladı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından açıklanan konsolide verilere göre, 2022 yılı sonunda Türkiye'nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı...

Yatırım Teşvik Kapsamı İthalat İşlemlerinde ATR Dolaşım Belgesi ve Ek Mali Yükümlülük

Yazımızın konusu 2012/35 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca, yatırım teşvik belgesi kapsamında, GTS ülkelerinden ek mali yükümlülüğe...
  • Hammadde / Ürün Tedarik ve Satış Hizmetleri
  • Akreditif ve Dış Ticaret Danışmanlığı
  • Ülke / Sektör Analizi ve Araştırma Raporu

Ticari Hizmetlerimizden Faydalanın

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 10 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın