Kalite ve Toplum Anlayışı

Alım - Satım

Mehmet Uğur ÖZDENİZ
Mehmet Uğur ÖZDENİZhttp://www.standartmarkakalite.com
PROFESYONEL İLGİ ALANLARI; Kalite, enerji, çevre, iş sağlığı iş güvenliği, enerji, tedarik zinciri yönetimi, prefabrik yapı, yeşil bina, yeşil havaalanı, yeşil liman Yönetim Sistemleri, Ürün – Laboratuvar – Kalibrasyon - Direktif – Sistem – Hizmet – Personel ve uygunluk belgelendirmeleri, gözetim ve denetim faaliyetleri, Laboratuvar yapı malzemeleri konusunda teknolojik inceleme, test ve muayene raporlandırma, CE, G işareti direktif uygulamaları, Çevre Şehircilik Bakanlığı Laboratuvar Denetçisi, tüketicinin korunması, akreditasyon ve bunlarla ilgili her türlü mevzuat ve dokümantasyon hazırlama çalışmaları, İŞ TECRÜBESİ; Afşin Elbistan Termik Santrali montajcı firmasında Foster Wheeler Amerikan Şirketinde Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak göreve başladım. Kıdemli Maliyet ve Planlama Mühendisi olarak beş Yıl görev yaptıktan sonra iş bitimi dolayısıyla ayrıldım. Askerliğimi Kısa Dönem 1981 Kasım 1982 Şubat ayında Burdur’da Yaptım. 1985 başında 1986 sonuna kadar Hatay da kendi iş yerimizde Dericilik üzerine kundura derisi imalatında çalıştım Ve 1986 yılında Türk Standartları Enstitüsüyle tanıştım. Türk Standartları Enstitüsü Kayseri Bölge laboratuvarı ve Bölge Kompleksi inşaatına, İnşaat kontrol amiri son bir yılda Belgelendirme Müdürü olarak göreve devam ettim Ağustos 1993 yılında Türk Standartları Enstitüsü Çorum Bölge Müdürü olarak atandım, burada inşaat laboratuvarında yapı malzemeleri kapsamında test ve muayene, Belgelendirme ve inceleme Hizmetlerinde bulundum. 1997 yılında Oryantasyonla Kayseri Bölge Müdürlüğü görevini, 1998 yılında Oryantasyonla TSE Emlak İnşaat Daire Başkanlığı görevlerini bir müddet ifa ettim, 2007 yılına kadar TSE Çorum Bölge Müdürlüğü görevinde bulundum, 2007 yılı itibariyle yönetim kararıyla unvan değişikliği yapılarak TSE Çorum Ürün Belgelendirme Müdürlüğü görevine atandım. Buradan 2012 yılında TSE Çukurova Bölge Koordinatörlüğü görevine getirildim ve buna ilaveten TSE Adana belgelendirme müdürlüğü görevini de yönetim kararıyla 2013 yılı itibarıyla birlikte yürüttüm. Haziran 2015 ‘de Bursa İl Koordinatörlüğün de Baş araştırmacı olarak atandım, Tüm bu süreçte Yapı Sektöründe Teknolojik İnceleme ve Beton, Agrega, Beton ve Betonarme Boru, Menfez, Baca ve Bilezik, Bordür, Parke / Kilit Taşı, Kireç, Klinker ve Çimento vb. gibi ürünlerde test ve muayene raporlandırma hizmetinde, ayrıca yönetim sistemlerinde Eğitmen ve Baş Tetkikçi olarak çalıştım. 02.07.2020 tarihinde TSE Bursa Bölge Koordinatörlüğünden emekli oldum. Şu Anda Çorum’da GELİŞİM YAPI ANALİZ VE ARGE LABORATUVARI İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ’de Teknik Müdür ve Laboratuvar Denetçisi olarak görev yapmaktayım. 20.11.2020 tarihi itibarıyla, uzman arkadaşlarımla kurduğum, Standart Marka Kalite Gözetim ve Rehberlik Anonim Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

Herkesin, kendi alanında, kaliteyi arttıracak konularda, önemli ve örnek olması gerekir.

Çok önemsediğim konuların başında gelen bir ifade, hayatımda birçok projede ve işte görev aldım, her seferinde önemli ve örnek olmaya çalıştım.

Bu düşünce ile çevremdeki arkadaşlarımla da aynı şekilde kaliteyi arttıracak konuları birlikte değerlendirip önemli ve örnek olması konusunda birlikte yol aldık.

Geriye dönüp baktığımızda güzel eserler bıraktığımızı ve dostlar edinildiğini yaşayıp anlıyoruz.

Kalitenin insan hayatında çok önemli yeri bulunmakta, bunu zamanımızın her anında görebiliyor ve hissedebiliyoruz.

Çay içiyorsunuz, çayın rengi, sıcaklığı, tazeliği, bardağı, bardak altlığı çok önem arz eder.

Hatta içildiği ortam, yer ve içilirken yanınızda bulunan insanlar, içim öncesi ve sonrası duyulan keyif ve huzuru sağlar. Bunlar ise kalite şartlarıdır.

Çayın hazırlanması, demlenmesi, sunulması ve içilmesi gibi, bazan bir çay damlasında bile kaliteyi arıyoruz.

Geçen gün kalite birliğinin “Milli Ses Ver” projesi kapsamında, yönetim olarak yaptığımız seri ziyaretler sonucunda bir kafede dostlarla birlikte çay içerken, yönetim üyelerinden bir arkadaşımız çay tabağının ıslak olduğunu görmüş.

Çayı her yudumlayışında bardağın altından elbisesine çay damladığını fark etmiş.

Oysa o çaydan küçük bir keyif almayı istiyordu.

Ancak bardaktan gelen damlalar bütün keyfini kaçırmıştı.

Oysa o mutlu olmak istiyordu.

Küçücük bir şartın dikkate alınmaması, kalitesizlik onu mutsuz etmeye yetmişti.

Daha sonra kâğıt peçete ile tabağını kurulamış ve çayını keyif ile içebilmişti.

Bu basit örnek bile kalitenin yaşam tarzımıza nasıl etki ettiğini gösteriyordu.

Daha sonra birçok tanımı olan kaliteye arkadaşımız bir tanım daha ekleyerek “Kalite Mutluluktur” demiştir.

Anlaşılıyor ki, kaliteyi hayatımızın her aşamasında hissetmeli ve yaşamalıyız.

Belki farkındayız veya farkında değiliz, fakat hayatımız boyunca bulunduğumuz her yerde, yaşadığımız birçok olaylarda kalite yer almakta veya bulunmaktadır.

Biz ise bunun farkında olmuyoruz, farkında olmadığımız konularda memnuniyetimizi veya memnuniyetsizliğimizi davranışlarımız ile gösteriyor hatta hissettiriyor, yaşıyor, yaşatıyoruz.

Oysa kalite hep konuştuğumuz ve duyduğumuzda mutlu olduğumuz güvendiğimiz bir kavramdır.

İnsanlarımız beklentilerinin karşılanabileceği ve güven duyulabileceğini anlamaktadır.

Kalite kavramı, tecrübeler sonucu anlaşılmıştır ki, kullanıldığı veya geçtiği her yerde, şartların yerine getirildiği ve sağlandığı anlamına gelmektedir.

Böylede bilinmekte dolayısı ile kalite beklenilen isteklerin sonucudur.

Çünkü bu müşteri memnuniyetini sağlamakta ve göstermektedir.

Kalitenin ilk prensibi “Müşteri Odaklılık” olduğuna göre sistemin şartları kadar prensipleri de dikkate alınmalı.

Benim bir hayalim var oda kalitenin Milli Eğitimimizde anaokullarından itibaren dikkate alınarak ders olarak verilmesidir.

Bu hayalim için yaşıyor, çalışıyorum, inanıyorum ki en az yirmi veya otuz yıl sonra ülkem ve milletim daha ferah bir konuma gelecek kaliteyi yaşayacak ve yaşatacaktır.

Her insanımızı da bu hayali desteklemeye davet ediyorum.

Hep beraber Gazi Atatürk’ün çizdiği yolda ilerlemeyi, Yerli ve Milli olmayı, Markalaşmayı ve kendi Belgelendirme kuruluşlarımız tercih etmeyi, Milli Olmayı ve Milli Ses Vermeyi diliyorum.

Teşekkür ederim, sevgi ve saygılarımla.

Standart Marka Kalite Rehberlik ve Gözetim A. Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Uğur ÖZDENİZ

Referans:

Kal Bir Yönetim Çalıştayları

1 Yorum

  1. 13. Kalite ordusu gönüllüsü olarak sizden aldığım eğitim için teşekkür ediyorum. Hayalinizin gerçek olmasını diliyorum. Eminim ki bu hayaliniz en kısa sürede gerçekleşecektir.
    Yazınız muhteşem 👏👏
    Saygılarımla ..,,

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds