“Son Tarih ve Zaman Baskısı” – Pazarlık Taktikleri

Prof. Dr. Murat Erdal - Editör
Prof. Dr. Murat Erdal - Editörhttp://www.muraterdal.com
Satınalma Dergisi Editörü. Prof. Dr. Murat ERDAL, İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı ve Buyer Network Kurucu Ortağıdır. Tedarik Zinciri Yönetimi, Satınalma Yönetimi, Üretim Yönetimi ve Lojistik Yönetimi alanlarında dersler vermektedir. Tedarik Zinciri Yönetimi (örgün ve ikinci öğretim ) Yüksek Lisans Programlarının koordinatörlüğünü yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikaları Kurulu ve İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyesidir.

“Son Tarih ve Zaman Baskısı” – Pazarlık Taktikleri
Prof. Dr. Murat ERDAL
merdal@istanbul.edu.tr
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Tedarik Zinciri Yönetimi Yüksek Lisans Program Başkanı
www.muraterdal.com

Hayatımızın her alanında son tarih ve zaman baskısı ile karşılaşırız. Aile bireyleri ve iş yerinde meslektaşlarla olan iletişimlerimizde daima bir takvim konuşulur. Yapılacak iş ve o işle ilgili ayrılması gereken süre gündeme gelir. Üstlenilen sorumlulukların son tarihe (örneğin 12.08.2021) kadar veya belirli zaman aralığında (örneğin iki iş günü) yerine getirilmesi gerekir. İki konu karıştırılmamalıdır.

Sıklıkla şu sözleri duyarız:

 • Vakit nakittir.
 • Saat 6’ya kadar teklifimizi iletmeliyiz. Yoksa iş işten geçecek.
 • 4 günde iş tamamlarım dedin ama biraz mesai yaparak 3 günde tamamlamaya ne dersin?
 • İşlerimi 16 Temmuz’a kadar toparlamak zorundayım. O tarihte izne çıkacağım. Zaten sonrasında bayram var.
 • Saat 10’dan önce tüm ödevlerini bitirmelisin.
 • Mutfak tadilatı artık bu hafta bitmeli. Pazartesi taşınacağız.

Sakın kaçırmayın! Unutmayın! Ertelemeyin! Klişeleri

Nihai tüketici pazarına yönelik reklamlarda kampanya içeriği ve tarihlerin altı çizilir.
Bu tarihlerde alış-veriş yaparsanız avantajlı olacaksınız. Aksi taktirde fırsatı kaçıracaksınız. Kampanya tarihlerinin akılda tutulması amacıyla sürekli vurgulama yapılır: Sakın kaçırma! Unutma! Erteleme! Fırsatı kaçırma korkusu özenle ya da özensiz bir iletişim diliyle işlenir. İnsanları endişeye yönlendirerek ya da korkutarak ikna etme araçları bol miktarda kullanılır.  Tarihleri not edip aksiyon alanlar “kazananlar”, tarihleri kaçıranlar ise “kaybedenler” sınıfında mı yer alacak?

E-ticaretin hızlı büyümesi ile birlikte yılın belirli bir dönemlerinde büyük indirim içeren özel günler hep satın alma davranışını tetikleme üzerine kurguludur. “Normal günlerde ihtiyacın olan ürün ya da indirimleri bulamayabilirsin. Faydayı maksimize etmek istiyorsan alış-veriş sepetini o tarihte (özel alış-veriş gününde) doldurmalısın.”

Kurumsal pazarda “Son tarih ve zaman baskısı” pazarlık taktiğine neden gerek duyulur?

Her ay güncellenmiş içeriği ve yeni kapak tasarımı ile B2B Ticaret Portalı www.BuyerNetwork.net ten indirebilirsiniz.

Satış ve satınalma yöneticileri için tarih ve zaman baskısı işin doğasıdır. Pazarlık masasının her iki tarafı için de geçerlidir. Müzakere sürecinde nadir bir gündem maddesi veya sürpriz olarak görülmez.

Son tarih ve zaman baskısı pazarlık taktiği her iki taraf için de önemli bir hatırlatmadır.
“Şu tarihe kadar (ya da belirlediğimiz süre içerisinde) bu iş yapılabilir mi? Yapılabilirse nasıl projelendirilmeli ve maliyeti ne olur? Sizden samimi, dürüst ve kapsamlı bir açıklama istiyorum” hamlesi ile karşı tarafın işe hakimiyeti ve güvenilirliği test edilir.

Daha önceki yazılarımızda çoğunlukla alıcı tarafta gördüğümüz “sabırlı olma” pazarlık taktiğini işlemiştik. Son tarih pazarlık taktiğinde ise “sen alıcı olarak sabırlı hareket ederken koşullar değişiyor dikkatli olmalısın” denmektedir. Satıcı tarafı son tarih baskısı taktiğine başvurarak; alıcıya bir tarih belirterek o tarihten sonra koşulların değişeceğini iletmektedir. “Yaklaşan bir tehlike var. Zaman hızla tükeniyor. İlgili tarihi göz önünde bulundurarak bir karar alıp ve o doğrultuda aksiyona geçtiğinizde olası risklerden korunacaksınız” mesajı verilmektedir. 

Son Tarih ve Zaman Baskısı Pazarlık ile İlgili Taktik Cümleler

Alıcı Taraf:

 • Projede teknik konuları çözdük. Termin bizim için önemli. 4 haftada teslim edebilir misiniz?
 • 3 Kasım tarihine kadar iş bitmiş olmalı? Yapabilir misiniz?
 • Sözleşmeye son teslim tarihi 6 Mart yazacağız. Mutabıkız her halde.
 • Gelecek aydan sonra bütçeden yeterli kaynağı alamayız.

Satıcı Taraf:

 • Eylül ayında yoğun sezona giriyoruz. Bugün anlaşmayı imzalarsanız projeyi 4 haftada teslim ederiz. Sorun yaşamazsınız. Yok iş eylül ayına sarkarsa 5-6 haftadan önce teslim sözü veremem.
 • Haftaya pazartesi ayın ilk iş günü. Döviz kurları inişli çıkışlı. Açıkçası piyasa nasıl olur bilemem. Fiyatlar stabil değil biliyorsunuz.
 • Hammadde fiyatları ay sonunda artacak. Sisteme müdahale edemiyoruz.
  3 gün içerisinde karar vermelisiniz. Sipariş verecek misiniz?

Bu taktikle nasıl başa çıkılır?

Satıcının Güvenilirliği ve Geçmiş İş Deneyimlerinizi Değerlendirin

Satıcının ilgili tarihler sonrasında risk yaşayabilirsiniz değerlendirmelerinde, firma ve o firmada görev alan yöneticilerin güvenilirlik düzeyleri hayati rol oynar. Eski iş deneyimlerinizi ve partner firmadan gelen uyarıları hatırlayın. Satıcı firma yöneticileri sözleri doğrultusunda aldığınız kararlar size ne kazandırdı? Ne demişlerdi? Ne oldu?  Geçmiş alımlarda ürün bulunabilirliği ya da fiyat artışı ile ilgili risk değerlendirmelerinde ne gibi tecrübeler elde ettiniz? İyice düşünün.

İlgili tarihlerde büyük bir fiyat artışı beklentisi ya da ürün kıtlığı riski varsa durumu hızlıca analiz etmek kurum için en iyisidir. Uzman alıcıların ve finans yöneticilerinin görüşleri önemlidir. Finansal ve lojistik imkanlar, bütçe-paranın zaman değeri ve tüketim miktarları göz önünde bulundurularak aksiyon alınabilir.

Proje tabanlı işlerinde gerçekleştirmesinde son tarih baskısı işin doğasıdır. Her iş bir diğer işin başlangıç-bitiş takvimi ile ilişkilidir. O nedenle çok titiz davranılmalıdır. Uzun teknik ve ticari pazarlık süreçleri terminlerde sıkışma anlamına gelebilmektedir. İlerleyen tarihlerdeki olayları önceden kestiremesek de önlemleri en başında almalıyız. Teknik ve ticari birimler arasında koordinasyon ve etkin iletişim bir çok hatayı önler. Daha sonrasında acil-acil alımlar ve ilave maliyetlerin önüne geçilmiş olur.

Satış yöneticisi olarak öncelik alıcı tarafa gerçek terminleri nedenleri ile açıklamak olmalıdır.

İşinize hakim olun müşteriye tarih sözü verirken iki kere düşünün. 

Müşteri sizi termin konusunda sıkıştırdığında dikkatli olun. Çalıştığınız firmanın üretim kapasitesini ve süre gelen iş yüklerini araştırın. Üretim ve planlama birimlerinde dönüş almadan asla müşteriye söz vermeyin. Tutulamayacak sözler verdiğinizde dürüstlüğünüz ve yetkinliğiniz sorgulanır. İşletme pazarında her proje ayrı bir meydan okuma ayrı bir tecrübedir. Öncesi ve sonrasında her aşama hatırlanır. Pazarda güvenilir bir firma ve yönetici algısı söz verilen işlerin zamanında tamamlanmasından geçmektedir.

– ŞİRKET EĞİTİMLERİNİZDE AMACA UYGUN DOĞRU TEKLİFİ ALIN-

Müzakere Teknikleri ve Pazarlık Becerileri Eğitimi

Şirket taleplerinizi support@buyernetwork.net e ve murat.erdal@tinova.com.tr ye iletebilirsiniz.  Eğitim kataloğunu indirmek için http://buyernetwork.net/egitim-katalogu.pdf  tıklayınız. Farklı çalışan seviyeleri için doğru teklifi alın.
Kitap Önerisi: 
Prof. Dr. Murat ERDAL, SATINALMA ve TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ (Beta Yayıncılık), 4. Baskı.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Küresel Eğitim

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu “Bilmek,...

Doğrudan Temin Yöntemi Kullanılan Birden Fazla Alım İçin Tek Bir İş Deneyim Belgesi Düzenlenebilir mi?

Anahtar Kelimeler; doğrudan temin, sözleşme iş deneyim İtirazen Şikayet Konusu; İhalenin iki kısmı üzerinde bırakılan isteklinin iş deneyim belgesinin Hizmet...

Otomotiv Tedarik Zincirinde Verimlilik Yeniden Kullanılabilir Plastik Kasalarla Artıyor

Otomotiv endüstrisi pandemi ve çip krizi nedeniyle son dönemde üretim ve tedarik süreçlerinde maruz kaldığı zor günleri atlatmaya çalışıyor....

Türk Tır Şoförleri Avrupa’nın Radarında !

İngiltere ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde son dönemlerin en büyük krizlerinden biri haline dönüşen tır şoförü ihtiyacına yönelik yeni...

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING M. Vefa TOROSLU Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bağımsız Denetçi TANIMI Dış ticarette ihracatçıları, ithalatçıları finanse etme...

NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ

“NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ” M.Nurullah BUDAK Yeminli Mali Müşavir TAXİA Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti. Nakit sermaye artırımlarında faiz indirimi teşviği,...

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi?

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi? Lütfi İNCİROĞLU Yargıtay’a göre,...

Online Sağlık Platformu “Unicorn” Docplanner, Alman Pazarı Lideri Jameda’yı Satın Aldı

Dünyanın en büyük online sağlık platformu Docplanner, Almanya’nın en büyük online sağlık platformu Jameda’yı satın alarak bünyesine kattı. Dünya çapında...

Döviz Kurunun Yükselişinin Getirdikleri

18 KASIM 2021 VE TCMB’NİN PPK FAİZ KARARI - SAAT 14:05 TCMB faiz kararları ile ilgili olarak 18 Kasım 2021...

İşletmelerde Kendinden Hoşnutluk

Dr. Mehmet KAPLAN Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kendinden hoşnutluk, işletmenin başarıya ve/veya bazı uygulamalara alışık olmasından kaynaklı olarak normal karşılama davranışı...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın